Rána pro Merkelovou: Německá policie a armáda se bouří

V Německu došlo k neobvyklé tvrdé výměně názorů. Odstartoval ji bývalý vrchní kandidát na vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU), Friedrich Merz. Ten varoval, že německá policie a armáda vykazuje znepokojivé sympatie směrem k tzv. populistické straně Alternativa pro Německo (AfD). Zatímco ministr vnitra jeho slova odsoudil, předseda policejních odborů s nimi souhlasí.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Merz svá zjištění zakládá na slovech rodinných příslušníků a přátel členů armády a policie. „Oni mi říkají, jaká je tam nálada, jak se mnozí cítí opuštěni jejich zaměstnanci,“ řekl Merz nedělnímu vydání deníku Bild. „My zcela zřetelně ztrácíme části ozbrojených sil směrem k AfD. Ztrácíme části spolkové policie směrem k AfD.“

Podle Merze musí „orgány státní bezpečnosti“ jednat rychle, než se rozšíří krajně pravicové ideje mezi vojáky a policisty. AfD je považována za krajně pravicovou stranu, ačkoliv ona sama opakovaně odmítá jakékoliv napojení na krajní pravici.

S Merzovým tvrzením souhlasí místopředseda policejních odborů, Jörg Radek. Listu deník Rheinische Post řekl, že policisté cítí, že vláda kancléřky Angely Merkelové jim nikdy zcela nevysvětlila, proč otevřela hranice migrantům v roce 2015 a neprojevila dostatečné uznání pro práci, kterou při jejich ochraně dělají.

„To v spolkové polici rozvinulo sympatie směrem k k AfD. Politickým následkem toho je, že dnes spolkoví policisté hlasují pro AfD,“ uvedl Radek.

Proti Merzovým výrokům se ohradil ministr vnitra Horst Seehofer (CDU). Obvinil Merze, který v boji o vedení CDU prohrál s Annegret Kramp-Karrenbauerovou, že se pokouší policii zneužít jako „odrazový můstek“ k vybudování politické kariéry.

CDU je podle německých médií rozdělena v jejím postoji k AfD. Část strany má přemýšlet o tom, že by alespoň na regionální úrovni navázala s AfD politickou spolupráci v regionech ve východním Německu, jako je Sasko či Braniborsko. Vedení strany v čele s Merkelovou je však zcela proti tomu.

Předsedkyně CDU, Kramp-Karrenbauerová, odůvodňuje nemožnost spolupráce s největší opoziční stranou mimo jiné tím, že dle ní AfD svou nenávistivou rétorikou přispívá k zjitřené atmosféře v zemi a nepřítomno se tak podílela na vraždě komunálního, promigračního politika Waltera Lübckeho. Policie z vraždy obvinila pravicového extrémistu.

AfD však odmítá, že by jakkoliv podněcovala k násilí či měla jakoukoliv odpovědnost za zabití. „Samozřejmě můžete politicky kritizovat politiky, kteří se vyjadřují jako Walter Lübcke, ale to není výzva k jejich odstranění násilím," řekl předseda AfD Alexander Gauland.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opatření proti koronaviru: Slovensko začne na hranicích kontrolovat auta

27.02.2020 17:32 Aktualizováno Slovensko od pátku, nejpozději od soboty, kvůli šíření nového typu koronaviru začne na hranicích…

Počet zraněných z Volkmarsenu, kde auto vjelo do lidí, vzrostl na 76

27.02.2020 17:27 Počet zraněných po pondělním incidentu v západoněmeckém Volkmarsenu, kde 29letý Němec autem najel z…

Španělé trvají na návratu českých turistů z Tenerife, prozradil Babiš

27.02.2020 17:14 Čeští turisté na kanárském ostrově Tenerife, kde se vyskytl koronavirus, mohou opustit hotel, ve…

Huawei postaví první evropský závod ve Francii

27.02.2020 17:11 Čínská společnost Huawei vybuduje svou první evropskou továrnu ve Francii. V první fázi do výstavby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama