Rána pro Merkelovou: Německá policie a armáda se bouří

V Německu došlo k neobvyklé tvrdé výměně názorů. Odstartoval ji bývalý vrchní kandidát na vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU), Friedrich Merz. Ten varoval, že německá policie a armáda vykazuje znepokojivé sympatie směrem k tzv. populistické straně Alternativa pro Německo (AfD). Zatímco ministr vnitra jeho slova odsoudil, předseda policejních odborů s nimi souhlasí.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Merz svá zjištění zakládá na slovech rodinných příslušníků a přátel členů armády a policie. „Oni mi říkají, jaká je tam nálada, jak se mnozí cítí opuštěni jejich zaměstnanci,“ řekl Merz nedělnímu vydání deníku Bild. „My zcela zřetelně ztrácíme části ozbrojených sil směrem k AfD. Ztrácíme části spolkové policie směrem k AfD.“

Podle Merze musí „orgány státní bezpečnosti“ jednat rychle, než se rozšíří krajně pravicové ideje mezi vojáky a policisty. AfD je považována za krajně pravicovou stranu, ačkoliv ona sama opakovaně odmítá jakékoliv napojení na krajní pravici.

S Merzovým tvrzením souhlasí místopředseda policejních odborů, Jörg Radek. Listu deník Rheinische Post řekl, že policisté cítí, že vláda kancléřky Angely Merkelové jim nikdy zcela nevysvětlila, proč otevřela hranice migrantům v roce 2015 a neprojevila dostatečné uznání pro práci, kterou při jejich ochraně dělají.

„To v spolkové polici rozvinulo sympatie směrem k k AfD. Politickým následkem toho je, že dnes spolkoví policisté hlasují pro AfD,“ uvedl Radek.

Proti Merzovým výrokům se ohradil ministr vnitra Horst Seehofer (CDU). Obvinil Merze, který v boji o vedení CDU prohrál s Annegret Kramp-Karrenbauerovou, že se pokouší policii zneužít jako „odrazový můstek“ k vybudování politické kariéry.

CDU je podle německých médií rozdělena v jejím postoji k AfD. Část strany má přemýšlet o tom, že by alespoň na regionální úrovni navázala s AfD politickou spolupráci v regionech ve východním Německu, jako je Sasko či Braniborsko. Vedení strany v čele s Merkelovou je však zcela proti tomu.

Předsedkyně CDU, Kramp-Karrenbauerová, odůvodňuje nemožnost spolupráce s největší opoziční stranou mimo jiné tím, že dle ní AfD svou nenávistivou rétorikou přispívá k zjitřené atmosféře v zemi a nepřítomno se tak podílela na vraždě komunálního, promigračního politika Waltera Lübckeho. Policie z vraždy obvinila pravicového extrémistu.

AfD však odmítá, že by jakkoliv podněcovala k násilí či měla jakoukoliv odpovědnost za zabití. „Samozřejmě můžete politicky kritizovat politiky, kteří se vyjadřují jako Walter Lübcke, ale to není výzva k jejich odstranění násilím," řekl předseda AfD Alexander Gauland.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libye vydala bratra teroristy z Manchesteru, Británie pro něj poslal…

17.07.2019 16:20 Libye vydala Britům mladšího bratra pachatele sebevražedného teroristického útoku v Manchesteru,…

Děravá hranice. Z Česka do Německa se valí stále víc ilegálních migrantů

17.07.2019 16:06 Aktualizováno Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil.…

"Vykopněte tu německou krávu!" Polák dostal trest za šíření nenávisti po…

17.07.2019 15:52 Soud ve Vratislavi dnes dvěma lety omezení svobody potrestal 42letého inženýra za nenávistné…

Zátah proti mafii: V Palermu a New Yorku zadrženo 19 lidí, mezi nimi i…

17.07.2019 15:46 Na základě společného vyšetřování italských a amerických úřadů bylo dnes v Palermu a New Yorku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama