Slovensko plošně zastavuje starší exekuce, jsou jich miliony

Slovenský parlament dnes schválil plošné zastavení značné části starších exekucí. Příslušný návrh zákona předložila do sněmovny vláda s cílem pomoci lidem, kteří se dostali do dluhové pasti. Podnikatelé i exekutoři předlohu dříve kritizovali.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jakmile zákon podepíše prezidentka, měly by se od příštího roku až na výjimky postupně zastavit exekuce vůči dlužníkům, které byly zahájeny do konce března 2017 a které trvají déle než pět let. Naopak pokračovat bude vymáhání vybraných pohledávek, například výživného, a také exekuce, u nichž se během půldruhého roku podařilo od dlužníka vymoci minimálně 15 eur (přes 380 Kč).

Podle dřívějších informací slovenského ministerstva spravedlnosti soudy v zemi pod Tatrami evidují přibližně 2,6 milionu zmíněných starých exekucí. Věřitelé souhlas k jejich zastavení nedávají, protože by museli zaplatit náklady exekučního řízení.

Po zastavení zmíněných exekucí budou moci věřitelé podat nové návrhy na exekuce vůči dlužníkům. Tato řízení se ale už budou řídit stávajícím exekučním řádem, který je vůči dlužníkům mírnější než dřívějších právní úprava.

Zástupci podnikatelů při přípravě zákona vyjádřili pochybnosti ohledně jeho souladu s ústavou. Zákon podle podnikatelů zavede nedovolenou retroaktivitu a poškodí věřitele. Ti budou muset za každou zastavenou exekuci zaplatit exekutorovi 35 eur (892 Kč). Jen státní instituce zaplatí exekutorům na zmíněném paušálním poplatku za zastavení exekucí v příštích čtyř letech podle odhadu dohromady více než 43 milionů eur (1,1 miliardy Kč).

Slovensko v minulosti zavedlo několik opatření na pomoc dlužníkům. Patrně nejvýraznějším bylo citelné zjednodušení osobních bankrotů, které umožňují silně zadluženým obyvatelům Slovenska zbavit se až na výjimky všech dluhů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 10:17 Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

Pouliční válka v Barceloně: 62 zraněných, létaly kameny a zápalné lahve

19.10.2019 08:28 Nejméně 62 zraněných si vyžádaly páteční střety mezi demonstranty a příslušníky policie v Barceloně…

"Supersobota" v Británii. Projde brexitová dohoda? Johnson čelí novému…

19.10.2019 07:57 Členové dolní komory britského parlamentu dnes dostanou čtvrtou možnost zpečetit více než tři roky…

Soud potrestal důchodce, v obchodně snědl sladkost za 40 grošů

19.10.2019 07:52 Ke dvaceti hodinám obecně prospěšných prací byl odsouzen důchodce ze Štětína na severozápadě Polska…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama