Rusko dalo smlouvu INF k ledu. Jak zareaguje NATO? Už znějí ostrá slova

Ministři obrany Severoatlantické aliance na dnešním jednání rozhodnou, jak NATO zareaguje, pokud Rusko nezačne znovu dodržovat dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF. Novinářům to při příchodu na jednání řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Spojenci jsou podle něho zajedno, že NATO musí přijmout odpovídající kroky, pokud Rusko do začátku srpna nezačne smlouvu opět respektovat. Moskva už dříve uvedla, že smlouvu neporušovala.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

"Musíme se připravit na svět bez dohody INF," prohlásil při příchodu na jednání šéf aliance. Pro NATO je podle něho stále prioritou snaha přesvědčit Moskvu, aby se ke smlouvě vrátila, avšak do krajního termínu 2. srpna se čas krátí.

Americko-ruskou dohodu z roku 1987 vypověděl letos na začátku února Washington s odůvodněním, že Moskva ji nedodržuje. Spojené státy zároveň stanovily půlroční lhůtu, která dává Rusku možnost porušování dohody napravit. Rusko ale odmítá, že by smlouvu porušovalo.

Stoltenberg dnes nechtěl upřesnit, k jakým krokům NATO v srpnu sáhne. Zopakoval jen své dřívější vyjádření, že některé z nich budou okamžité a další budou vyžadovat nějaký čas. Už v dubnu šéf NATO prohlásil, že aliance nemá v úmyslu rozmístit v Evropě jaderné rakety. Spekuluje se spíše o možném posílení současných raketových kapacit aliance na evropském kontinentě.

Stoltenberg odpoledne přijme v centrále NATO nového amerického ministra obrany Marka Espera. Prezident Donald Trump dlouhodobě tlačí na to, aby spojenci nesli větší část obranných nákladů aliance než dosud. Právě růst výdajů na obranu bude dalším ze zásadních bodů jednání.

Stoltenberg seznámí ministry s nejnovějšími údaji, podle kterých se už pátým rokem zvyšuje celková částka věnovaná zeměmi NATO na obranu.

"Je to dobrý pokrok a my musíme zajistit, aby pokračoval," dodal šéf aliance.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polské volby drtivě vyhrál Kaczyński, vládní strana PiS může dál řídit…

14.10.2019 07:19 Aktualizováno V Polsku bude zřejmě další čtyři roky vládnout národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS).…

Merkelová vyzvala k zastavení intervence v Sýrii, USA stahují vojáky

13.10.2019 19:19 Německá kancléřka Angela Merkelová v dnešním telefonátu vyzvala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa…

Předčasné volby v Británii budou ještě letos, tvrdí Corbyn

13.10.2019 17:25 Aktualizováno Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn dnes označil za velmi pravděpodobné, že se v Británii ještě…

Čaputová zrušila návštěvu Prahy

13.10.2019 16:51 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se nezúčastní mezinárodní konference Forum 2000 v Praze, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama