Tažení proti Polsku nekončí, advokát EU má další výhrady

Nově vytvořená disciplinární komora při polském nejvyšším soudu nesplňuje požadavky ohledně soudcovské nezávislosti platné v Evropské unii. Ve svém dnes zveřejněném stanovisku to uvedl generální advokát Soudního dvora Evropské unie. Jde o další část justiční reformy, kterou prosadila polská vláda národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, kvůli níž se Varšava dostala před unijní soud.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soudní dvůr EU
doporučujeme

Stanovisko generálního advokáta Evgeniho Tančeva souvisí s dotazem polského nejvyššího soudu na unijní orgány ohledně nezávislosti polské Zemské soudcovské rady ve světle práva Evropské unie. Zemská soudcovská rada vybírá členy nově vytvořené disciplinární komory. O tom, kdo zasedne v soudcovské radě, rozhoduje na základě reformy z dílny PiS polský parlament.

Tančev uvedl, že "zejména Zemská soudcovská rada je orgánem, jehož úkolem je dohlížet na nezávislost soudů a soudců, (...) a v této souvislosti musí být nezávislá na vlivu zákonodárných a výkonných orgánů, aby mohla správně plnit své úkoly".

Stanovisko generálního advokáta není pro Soudní dvůr Evropské unie závazné, nicméně při svém rozhodování se jím tato instituce ve většině případů řídí. V pondělí Soudní dvůr EU rozhodl, že polské právní předpisy snižující věkovou hranici pro odchod do důchodu soudců nejvyššího soudu jsou v rozporu s unijním právem.

"Respektujeme různé názory, různé pohledy na věc, ale nemusíme si jimi nutně nechat zneklidňovat," citují polská média Stanislawa Terleckého, místopředsedu Sejmu, dolní komory parlamentu z PiS. "My si myslíme, že je všechno v pořádku," dodal v reakci na Tančevův posudek.

Polské Právo a spravedlnost po vyhraných volbách z podzimu 2015 ovládlo klíčové instituce v zemi, včetně těch justičních. Dostalo se kvůli tomu do sporů s Evropskou komisí, která vládě ve Varšavě vytýká, že svými kroky ohrožuje principy právního státu v Polsku. Představitelé PiS tvrdí, že cílem reformy je zefektivnit práci justice a zbavit ji soudců spojovaných s komunistickým režimem před rokem 1989.

Agentura Reuters připomíná, že Evropská komise se snaží najít odpověď na podle ní postupující autoritářské tendence ve členských zemích ležících na východě EU. Konkrétně jde o Maďarsko, Rumunsko a Polsko.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raději si rozřezal ruku, než aby byl deportován. Nyní má irácký migrant v…

22.07.2019 09:24 24letý Saeed Ahmed Hamdan uprchl z Iráku před Islámským státem. Nakonec se dostal do Česka. Serveru…

Rakouští hejtmani vytáhli proti Česku, Babiš dostal ostrý dopis

22.07.2019 09:00 Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer spolu se svou dolnorakouskou kolegyní Johannou Miklovou…

KOMENTÁŘ: Evropská unie je poprvé pod ženským vedením

22.07.2019 08:22 Komentář Anety Navrátilové - Je tomu teprve pár dní od toho, co se novou předsedkyní nejvyšší…

Jak opustit EU? Boris Johnson nastínil svůj brexitový plán

22.07.2019 07:11 Pravděpodobný příští britský premiér Boris Johnson očekává, že jeho země po říjnovém odchodu z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama