Tažení proti Polsku nekončí, advokát EU má další výhrady

Nově vytvořená disciplinární komora při polském nejvyšším soudu nesplňuje požadavky ohledně soudcovské nezávislosti platné v Evropské unii. Ve svém dnes zveřejněném stanovisku to uvedl generální advokát Soudního dvora Evropské unie. Jde o další část justiční reformy, kterou prosadila polská vláda národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, kvůli níž se Varšava dostala před unijní soud.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soudní dvůr EU
doporučujeme

Stanovisko generálního advokáta Evgeniho Tančeva souvisí s dotazem polského nejvyššího soudu na unijní orgány ohledně nezávislosti polské Zemské soudcovské rady ve světle práva Evropské unie. Zemská soudcovská rada vybírá členy nově vytvořené disciplinární komory. O tom, kdo zasedne v soudcovské radě, rozhoduje na základě reformy z dílny PiS polský parlament.

Tančev uvedl, že "zejména Zemská soudcovská rada je orgánem, jehož úkolem je dohlížet na nezávislost soudů a soudců, (...) a v této souvislosti musí být nezávislá na vlivu zákonodárných a výkonných orgánů, aby mohla správně plnit své úkoly".

Stanovisko generálního advokáta není pro Soudní dvůr Evropské unie závazné, nicméně při svém rozhodování se jím tato instituce ve většině případů řídí. V pondělí Soudní dvůr EU rozhodl, že polské právní předpisy snižující věkovou hranici pro odchod do důchodu soudců nejvyššího soudu jsou v rozporu s unijním právem.

"Respektujeme různé názory, různé pohledy na věc, ale nemusíme si jimi nutně nechat zneklidňovat," citují polská média Stanislawa Terleckého, místopředsedu Sejmu, dolní komory parlamentu z PiS. "My si myslíme, že je všechno v pořádku," dodal v reakci na Tančevův posudek.

Polské Právo a spravedlnost po vyhraných volbách z podzimu 2015 ovládlo klíčové instituce v zemi, včetně těch justičních. Dostalo se kvůli tomu do sporů s Evropskou komisí, která vládě ve Varšavě vytýká, že svými kroky ohrožuje principy právního státu v Polsku. Představitelé PiS tvrdí, že cílem reformy je zefektivnit práci justice a zbavit ji soudců spojovaných s komunistickým režimem před rokem 1989.

Agentura Reuters připomíná, že Evropská komise se snaží najít odpověď na podle ní postupující autoritářské tendence ve členských zemích ležících na východě EU. Konkrétně jde o Maďarsko, Rumunsko a Polsko.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama