Loď španělské neziskovky vyráží zachraňovat uprchlíky, navzdory zákazu

Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms oznámila, že vyrazí opět k břehům Afriky zachraňovat migranty, ač to její lodi letos zakázaly španělské úřady a přesto, že Itálie a Malta lodím nevládních organizací nedovolují migranty vylodit ve svých přístavech. Šéf Proactiva Open Arms Óscar Camps uvedl, že k záměru znovu vyplout ho přiměla fotografie utonulé holčičky a jejího otce na mexicko-amerických hranicích, která v těchto dnech koluje na sociálních sítích.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Zvedáme kotvy a jedeme. Radši budeme vězni než spolupachateli," napsal na twitteru Camps a připojil k tomu fotografii 26letého muže ze Salvadoru a jeho dvouleté dcery, kteří utonuli v neděli v řece Rio Grande ve snaze dostat se ilegálně do USA.

Loď organizace Proactiva Open Arms je nyní v neapolském přístavu v Itálii, kde aktivisté organizace diskutují s občany a vysvětlují jim své cíle. Italská justice přitom také vyšetřuje dva členy Proactiva Open Arms, Anabelu Montesovou a kapitána lodi Marka Reige kvůli podezření z napomáhání ilegální migraci záchrannými operacemi u libyjských břehů. V květnu bylo už proti nim zastaveno vyšetřování kvůli trestnému činu zločinného spolčení za účelem ilegální imigrace.

Od začátku ledna kotvila loď Proactiva Open Arms v barcelonském přístavu a tamní úřady ji nepovolily ho opustit. Jako jeden z důvodů zákazu úřady uvedly, že posádka lodi nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy, které ukládají vylodit zachráněné v nejbližším bezpečném přístavu. To ale nemůže udělat řada lodí ve Středomoří, protože Itálie a Malta odmítají vpouštět do přístavů lodě nevládních organizací a snaží se tak přimět další státy EU, aby se na přijímání migrantů podílely.

V dubnu dostala loď Proactiva Open Arms od španělských úřadů povolení z Barcelony opět vyplout na moře, ovšem jen s cílem přepravy humanitárního materiálu na ostrovy do Egejského moře. Loď dostala zákaz plout do oblasti mezi Maltou, Itálií a Libyí, kde migranty dříve zachraňovala.

Španělsko loni předstihlo v migrační statistice Itálii, když na jeho území připlulo přes Středozemní moře 58.570 běženců z Afriky. Letos jich touto cestou do Španělska dorazilo 9840. Další migranti se na španělské území dostávají po souši, když přelézají bariéry z Maroka do španělských enkláv v Africe Ceuta a Melilla. Tam se jich letos dostalo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 2680 a za celý loňský rok jich tyto hranice překonalo téměř 7000.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Portugalsku zuří mohutné požáry, v akci je 1800 hasičů

21.07.2019 21:03 Aktualizováno Přes 1800 hasičů bojovalo dnes s rozsáhlým lesním požárem ve středním Portugalsku. Několik obcí…

Otřes v Britské vládě. Hammond kvůli brexitu končí

21.07.2019 19:03 Aktualizováno Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi. V televizi BBC dnes prohlásil, že tak…

Rakouská policie pátrá po účastnících ilegálního závodu, hledá i Čechy

21.07.2019 17:21 Při srážce dvou osobních aut v centru Salcburku v sobotu večer byla zraněna žena. Podle…

Chorvatsko se vysmálo českým turistům. Co si o nás myslí tamní lidé?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama