Pochod proti oteplování planety zhatilo ve Francii vedro

Na východě Francie se měl v pátek konat protestní pochod, jehož účastníci chtěli vyzvat k účinnějšímu boji proti změnám klimatu. Upozornit měl především na oteplování planety, informovala agentura AFP. Úřady ale akci nakonec zakázaly a to právě kvůli extrémnímu vedru, jež je podle ekologů důsledkem klimatických změn.

Letní počasí
doporučujeme

Pochodovat na podporu ochrany klimatu se mělo mezi obcemi Chaux a Bouilland ve východofrancouzském departementu Côte-d'Or, které jsou od sebe vzdálené zhruba deset kilometrů.

Výběr míst startu a cíle přitom nebyl zdaleka náhodný. Jméno Chaux se ve francouzštině vyslovuje stejně jako slovo chaud, tedy teplý či horký, a Bouilland jako slovo bouillant, tedy vařící či vroucí.

Čáru přes rozpočet ale nakonec organizátorům pochodu z organizace Les Amis de la Terre (Přátelé Země) udělalo extrémní počasí, za které podle nich mohou právě klimatické změny. Kvůli vlně veder, která tento týden sužuje nejen Francii, ale celou jižní, západní a střední Evropu, prefektura departementu Côte-d'Or pochod zakázala.

Kromě vysokých teplot byla totiž podle úřadů v den plánované akce ve vzduchu i zvýšená koncentrace ozonu, a zdraví účastníků pochodu by tak mohlo být ohroženo. Vyjma klimatického pochodu prefektura zakázala i několik sportovních akcí, informovala AFP.

V pátek padl dosavadní francouzský teplotní rekord. V Gallargues-le-Montueux na jihu země naměřili 45,9 stupně Celsia.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský premiér Matovič žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta

04.08.2020 21:45 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu…

"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Místo jeho pobytu není…

04.08.2020 21:10 Aktualizováno Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou…

Francie má obavy z druhé vlny, Paříž zvažuje povinné roušky

04.08.2020 20:20 Francie se v souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 obává podzimní druhé vlny…

Řecko hlásí nejvíce nových infekcí za poslední týdny

04.08.2020 19:12 Řecko dnes oznámilo 121 nově nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna, informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama