Mimořádný summit v Bruselu stále nezačal, o novém vedení EU se jedná v kuloárech

Přes dvě a půl hodiny zpoždění nabírá v Bruselu start mimořádného summitu EU, na němž chtějí šéfové států a vlád unijního bloku vyřešit nové personální obsazení klíčových postů. Zdržení dokládá, jak komplikované budou rozhovory u pracovní večeře, kde by měli rozhodnout v první řadě o tom, kdo od podzimu povede místo končícího Jeana-Claudea Junckera v příštích pěti letech nové složení Evropské komise.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Ve hře jsou ale i další významné posty, včetně křesla nového předsedy europarlamentu. Setkáním s tím stávajícím, kterým je nyní Antonio Tajani, mimořádný summit dnes tradičně zahájí. O jménech - také pro další klíčové funkce - se přitom prezidenti a premiéři chtějí domluvit ještě před tím, než europarlament svého nového šéfa ve středu zvolí.

Dvě hodiny po původně plánovaném zahájení jednání se dokonce prezidenti a premiéři zemí EU sešli v sále, kde se má odehrát jejich pracovní večeře, s tím, že summit začíná. Následně se však opět rozešli k dalším konzultacím, jak na twitteru potvrdil Preben Aaman, mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

V průběhu odpoledne se zdálo, že nejblíže nominaci do čela komise je socialistický kandidát Frans Timmermans. Proti takovému návrhu ale od počátku jednoznačně vystupovali premiéři zemí visegrádské skupiny, tedy Polska, Maďarska, Slovenska a ČR, kteří shodou okolností patří sami k různým evropským politickým rodinám.

Svůj nesouhlas s podobným vývojem oznámili podle diplomatů například i při dvoustranných jednáních s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem či italským předsedou vlády Giuseppem Contem.

Měla to být údajně součást širší dohody, která by křeslo předsedy europarlamentu přinesla Manfredu Weberovi z Evropské lidové strany (EPP). Podle dostupných informací se ale někteří prezidenti a premiéři hlásící se k EPP dnes postavili proti tomuto řešení, domluvenému neformálně na okraj jednání skupiny G20 v Japonsku.

Krach této dohody by mohl pomoci stávající komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové patřící k evropským liberálům. Podle některých diplomatů je prý ale i toto jméno nyní už mimo hru a diskuse tak začínají prakticky nanovo.

Pokud se vedoucí představitelé zemí EU na obsazení klíčových unijních funkcí tentokrát nedohodnou, mluví se mezi diplomaty o možnosti dalšího mimořádnéhoho summitu 15. července.

O plánu poslat do čela komise Timmermanse novináře brzy odpoledne informovali představitelé europarlamentu, s nimiž situaci konzultoval Donald Tusk. Během odpoledne se pak postupně sešel se španělským socialistickým premiérem Pedrem Sánchezem, maďarským premiérem Viktorem Orbánem a nizozemským premiérem Markem Ruttem, o němž se hovoří jako o jednom z kandidátů na Tuskův post. Tusk jednal rovněž se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barceloně evakuovali oblíbenou pláž, v moři je bomba

25.08.2019 21:46 Aktualizováno Úřady v Barceloně dnes nařídily evakuaci jedné z populárních místních pláží kvůli zprávám o možné…

Češi že jsou přátelští? Ani náhodou. Server varuje turisty, pak se podíval…

25.08.2019 21:46 Aktualizováno Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

Překvapení na summitu G7. Nečekaně přiletěl šéf íránské diplomacie Zaríf

25.08.2019 21:22 Aktualizováno Na místo konání summitu vyspělých ekonomik světa G7 v jihofrancouzském Biarritzu dnes překvapivě…

Rok od vražedného útoku uprchlíka: V Chemnitzu demonstrovaly stovky…

25.08.2019 20:50 Aktualizováno Několik stovek demonstrantů extremistického hnutí Pro Chemnitz se dnes večer sešlo na ohlášené akci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama