Plod francouzsko-německého paktu? Macron je nadšený z kandidatury von der Leyenové

Jako plod německo-francouzské spolupráce označil francouzský prezident Emmanuel Macron dnešní dohodu unijního summitu ohledně obsazení klíčových postů v institucích Evropské unie. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová je podle něj velmi dobrým kandidátem na post předsedkyně Evropské komise. Řešení personálních tahanic přivítal také španělský premiér Pedro Sánchez, který jej označil za "velmi dobrou zprávu".

Přidejte svůj názor

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Tato dohoda je plodem hluboké francouzsko-německé shody," řekl Macron podle agentury Reuters po hlasování premiérů a prezidentů členských zemí EU. Kompromisní balíček jmen podle francouzského prezidenta zaručuje, že Evropa zůstane jednotná.

Proti návrhu nakonec nehlasoval žádný z členských států a výsledek tak hodnotili kladně kromě Macrona a Sáncheze i nizozemský premiér Mark Rutte či jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki. "Obzvláště mě těší, že poprvé máme jako kandidáta do čela komise ženu," hodnotila zase rakouská kancléřka Brigitte Bierleinová.

Podle španělského premiéra se zároveň ostatní unijní lídři zavázali, že v rámci nového uspořádání bude funkci eurokomisaře pro hospodářské a finanční záležitosti zastávat představitel evropských socialistů, k nimž patří i Sánchez. Italský premiér Giuseppe Conte zase avizoval, že jeho zemi v komisi připadne hospodářská soutěž.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit bude ještě tvrdší, než se myslelo? Británie chystá rázný krok vůči…

19.08.2019 22:42 Aktualizováno Volný pohyb občanů zemí Evropské unie, tak jak funguje dnes, skončí po odchodu Británie z bloku 31…

Kde vylodit uprchlíky? Posádka Open Arms dostala novou nabídku, opět…

19.08.2019 22:41 Aktualizováno Španělská vláda nabídla posádce lodi Open Arms, která s více než 100 africkými migranty na palubě…

Johnson chce, aby Tusk z brexitové dohody odstranil pojistku

19.08.2019 22:24 Za nejvyšší prioritu své vlády označil britský premiér Boris Johnson dosažení brexitové dohody s…

Putin ve Francii loboval za "normandský formát" jednání o Ukrajině

19.08.2019 19:46 Ruský prezident Vladimir Putin před dnešním setkáním se svým francouzským protějškem Emmanuelem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama