Rozdrceni jako hmyz, naprosté zoufalství. Pilot komentuje hazardní pokusy migrantů

„Během 34 let, kdy jsem létal s komerčními letadly, jsem čelil mnoha překvapením a náročným situacím,“ vzpomíná Les Abend v komentáři pro server CNN. Vysloužilý kapitán Boeingu 777 a letecký publicista dodává, že ho ovšem nikdy nepřestanou překvapovat lidé, kteří si myslí, že je možné schovat se v přistávacím podvozku dopravního letadla a let přežít.

Ilustrační fotografie

Neslučitelné s přežitím

Další takový pokus proběhl uplynulou neděli, kdy zhruba v 15:50 místního času muž, který cestoval v podvozku letounu směřujícího na letiště Heathrow, dopadl na zahradu v Londýně, připomíná Abend. Doplňuje, že černý pasažér pochopitelně nepřežil.

Úřady se domnívají, že zatím neidentifikovaný muž vypadl z letu společnosti Kenya Airlines, který odstartoval z Nairobi, a policie soudí, že cestoval právě v šachtě přistávacího podvozku, nastiňuje pilot. Deklaruje, že každý, kdo se o něco takového pokusí, je blázen neuvědomující si nebezpečnost situace, který musí být naprosto zoufalý.

Předně, přistávací podvozek velkého letadla má jen malý prostor na cokoliv jiného než masivní konstrukci a kola,“ pokračuje Abend. Vysvětluje, že bez znalosti, kam se přesně umístit, se člověk ocitne v cestě tohoto zařízení, které je zatahováno a spouštěno pod hydraulickým tlakem 3.000 PSI a bude zřejmě rozmáčknut jako hmyz.

Zadruhé, nedostatek kyslíku ve velké výšce během téměř 9 hodin trvajícího letu, který absolvovalo letadlo Kenya Airlines, se příliš neslučuje s lidským přežitím, deklaruje bývalý kapitán. Dodává, že teplota okolo -50 °C zase neumožňuje správný tok krve v lidském těle.

Zatřetí, pokud někdo tyto podmínky přežije, spouštějící se přistávací podvozek během přiblížení k letišti vytáhne pasažéra ze šachty a potenciálně jej pošle vstříc jeho osudu, deklaruje publicista. Přiznává, že v dubnu 2014 takovou cestu ze San Jose do Maui zázrakem přežil šestnáctiletý mladík, ale dodává, že je těžké tomu uvěřit.

Skrýt se není obtížné

Jak je tedy možné, že někdo vypadne?“ pokládá otázku Abend. Poukazuje, že když je letadlo na zemi, podvozek je vysunutý, přičemž jde o změť součástek, drátů a hydraulických okruhů, takže vyšplhat po něm do šachty a skrýt se tam není obtížné, především pokud je tma.

Piloti během předletové prohlídky letadel používají baterky, ale nedohlédnou do každé škvíry, uvádí zkušený kapitán. Dodává, že černý pasažér se může do podvozkové šachty schovat až potom, co pilot dokončí kontrolu, a tak zůstane neodhalen.

Okolo podvozku se pohybuje mnoho pozemního personálu, který nakládá zavazadla a obsluhuje letadlo, připouští Abend. Zdůrazňuje, že tito pracovníci se soustředí na své úkoly a nemají v popisu práce chytat lidi, kteří v okolí letadla nemají co pohledávat.

Pokud se černému pasažérovi podaří skrýt, může počkat, až bude letadlo naloženo a připraveno pro let, naznačuje publicista. Podotýká, že příležitost ukrýt se v podvozku či zavazadlovém prostoru se otevírá především na méně rušných letištích, kde letadla stojí na přímo ploše.  

Na cestě k samotnému čekajícímu letadlu pak černému pasažérovi stačí pouze přelézt plot letiště na méně střeženém místě, uvádí pilot. Domnívá se, že na letištích s nižšími bezpečnostními standardy se k letadlu lze dostat přímo z terminálu.

Nakonec, v současné době vysoké bezpečnosti je velmi nepravděpodobné vplížit se na palubu dopravního letadla, neřkuli let přežít,“ píše Abend. Zdůrazňuje, že poslední případ je tragédií, která potkala někoho, kdo byl zoufalý natolik, že se o takový hazard pokusil.

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Předpověď počasí s výstrahou: Česko zasáhne silný vítr

20.01.2022 06:30 Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může…

Ve středu v Česku přibylo 25.989 nově potvrzených případů koronaviru

20.01.2022 08:12 Ve středu v Česku přibylo 25.989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v…

Francie od února zmírní protikoronavirová opatření, ne však pro neočkované

20.01.2022 21:14 Francie v únoru začne postupně uvolňovat protikoronavirová opatření, protože epidemická situace v…

V Německu přibylo přes 130.000 nakažených

20.01.2022 20:50 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo 133.536 nových případů koronavirové infekce, což je dosavadní…

Povinné očkování v Rakousku schválil i tamní parlament

20.01.2022 20:42 Aktualizováno Poslanci rakouské Národní rady dnes velkou většinou schválili všeobecnou povinnost očkování proti…

EK vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za činnost orgánu trestajícího…

20.01.2022 17:10 Aktualizováno Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že přes rozhodnutí unijního soudu…

Nevládní lodě zachránily ve Středozemním moři přes 400 migrantů

20.01.2022 16:22 Lodě nevládních organizací v posledních dvou dnech zachránily ve Středozemním moři mezi Libyí,…

Rakouské omezování přídavků na děti dle soudu EU porušuje unijní právo

20.01.2022 16:12 Aktualizováno Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů,…

Michaláková neuspěla u soudu ve Štrasburku v případu odebraných dětí

20.01.2022 14:57 Aktualizováno Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

EU je připravena na ruskou agresi reagovat masivními sankcemi, řekla von…

20.01.2022 12:13 Evropská unie je připravena tvrdě reagovat na případný ruský útok proti Ukrajině. Prohlásila to…

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent, v EU na 5,3 procenta

20.01.2022 11:24 Aktualizováno Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské…

Slovensko druhý den v řadě hlásí přes 6000 nových případů koronaviru

20.01.2022 10:52 Slovensko ve středu druhý den po sobě zaznamenalo prostřednictvím laboratorních testů přes 6000…

Související:

Právě se děje

reklama