V Německu to vře. Padne vláda? SPD vyhrožuje kvůli von der Leyenové

Spor o nominaci německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU) do čela Evropské komise by podle bývalého šéfa německých sociálních demokratů (SPD) Sigmara Gabriela mohl vést k odchodu jeho strany z vládní koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou. Gabriel se tak vyjádřil v rozhovoru s magazínem Spiegel. Postoj sociálních demokratů vůči nominaci von der Leyenové zase tvrdě kritizují sesterské CDU a CSU.

Sigmar Gabriel, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Pokud Merkelová navrhne von der Leyenovou bez rozhodnutí kabinetu, je to jasné porušení pravidel vlády - a důvod vládu opustit," je přesvědčen Gabriel, podle něhož by sociální demokraté měli nominaci ministryně obrany na šéfku Komise zabránit.

Merkelová ale v úterý v Bruselu řekla, že se na nominaci von der Leyenové nepodílela, a právě kvůli rozdílným názorům v německé vládě pro ni taky jako jediná na summitu nehlasovala. Gabriel však toto vysvětlení považuje za "blbost" a nominační proces za "bezpříkladný čin politického podvodu".

Gabrielovi stejně jako současnému vedení SPD vadí, že von der Leyenová nekandidovala ve volbách do Evropského parlamentu, natož aby stála v čele některé z kandidátek. Sociální demokracie proto její nominaci v úterý odmítla jako nepřesvědčivou. Někteří ze straníků - jako například další expředseda SPD Martin Schulz - také kritizují její práci na ministerstvu obrany.

Že by SPD vládu skutečně kvůli nominaci von der Leyenové opustila, je ale nepravděpodobné. Atmosféru na dnešním zasedání kabinetu nominace podle agentury DPA vůbec nepoznamenala. Navenek však spory pokračují.

Šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová koaličního partnera obvinila, že mu jde jen o stranické zájmy, nikoli o Evropu či Německo. Předseda CSU a bavorský premiér Markus Söder se zase nechal slyšet, že chování sociálních demokratů v této věci je skutečnou zátěží pro koalici. Je podle něj ojedinělé, aby spolková republika nemohla hlasovat pro, i když jde o německou kandidátku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 509 případů koronaviru, vzrostl počet obětí pandemie

03.08.2020 08:45 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Italové postavili v Janově náhradu za Morandiho most, zvládli to v…

02.08.2020 21:37 Stavitelům v italském Janově se podařilo v rekordním čase dokončit více než kilometr dlouhý…

Evropa i Česko si připomněly památku půl milionu obětí romského holokaustu

02.08.2020 21:15 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy…

Pták paralyzoval vlakové nádraží v Essenu

02.08.2020 17:55 Pták způsobil požár transformátoru a tím zastavil provoz na nádraží v západoněmeckém Essenu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama