Zápis starořímského valu do UNESCO je ohrožen, kvůli Maďarsku

Nominaci Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska na zápis zbytků hraničního valu z doby Římské říše hrozí krach. Maďarsko se totiž těsně před sobotním rozhodnutím výboru pro světové dědictví UNESCO o zařazení lokality na seznam dožaduje změn v návrhu. Chce z něj vyjmout část takzvaných limes v Budapešti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Výbor pro světové dědictví UNESCO nyní, až do 10. července, zasedá v ázerbájdžánské metropoli Baku, aby rozhodl o zařazení nových lokalit na seznam UNESCO.

Zbytky podunajského hraničního valu (limes) měly podle agentury DPA původně velmi nadějné vyhlídky na to, že se na seznam UNESCO dostanou. Maďarsko však chce společný návrh čtyř zemí na poslední chvíli změnit, oznámila dnes rakouská komise UNESCO. Maďarská vláda chce ze statusu světového dědictví vyjmout část vojenského valu v Budapešti.

Změny v rozsáhlé žádosti však podle pravidel UNESCO prakticky nejsou už několik měsíců možné, řekla mluvčí komise UNESCO ve Vídni. Takový krok by podle ní měl nejspíš za následek zamítnutí návrhu.

Podunajské země chtějí svým návrhem vyzdvihnout hodnotu dohromady 98 částí někdejšího hraničního opevnění podél Dunaje. Hadrianův a Antoniův val v Británii a Hornogermánsko-raetský limes v Německu už světovým dědictvím pod ochranou UNESCO jsou.

Pozůstatky starořímských silnic, opevnění, vojenských táborů legií a strážních věží se táhnou v délce více než 6500 kilometrů. Jen na území Maďarska jde o 65 stanovišť podél řeky Dunaje.

Podle agentury APA maďarská vláda požádala o vynětí části římského města Aquincum na okraji dnešní Budapešti z nominace. V Baku nyní všechny zainteresované strany vedou jednání, jejichž cílem je vyřešit otevřené otázky a najít řešení.

Mezi 36 nominovanými kulturními a přírodními památkami jsou v Baku i česko-německá nominace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 23:01 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Nizozemsko v šoku. Skupina lidí žila 9 let ve sklepě, čekala konec světa

15.10.2019 22:36 Aktualizováno Nejméně šestičlenná skupina lidí pravděpodobně žila devět let zcela izolována od vnějšího světa ve…

Francie chystá zákon proti domácímu násilí. Agresorům dá náramky

15.10.2019 22:32 Dolní komora francouzského parlamentu dnes téměř jednomyslně schválila návrh zákona proti domácímu…

Policie nasadila proti demonstrujícím hasičům vodní děla

15.10.2019 21:37 Policie dnes v Paříži použila slzný plyn a vodní děla proti hasičům demonstrujícím za lepší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama