Církev udeřila na zvrhlého kněze z kauzy Barbarin, dostal nejpřísnější trest

Francouzský kněz Bernard Preynat, který v 80. a 90. letech zneužíval chlapce, byl dnes zbaven kněžských povinností a převeden do laického stavu. Informovala o tom agentura AFP. Soud v Lyonu v březnu shledal francouzského kardinála a místního arcibiskupa Philippa Barbarina vinným z toho, že Preynatovo sexuální zneužívání nezletilých zatajoval.

Přidejte svůj názor

Církev
doporučujeme

Zbavení kněžských povinností a převedení do laického stavu je tím nejpřísnějším trestem, jaký může církevní soud knězi uložit, poznamenala agentura AFP. Maximální trest Preynat dostal, neboť jeho činy byly opakované, počet obětí vysoký a také proto, že zneužil svého postavení. Preynat má nyní měsíc na to, aby se proti rozhodnutí případně odvolal.

Dnešním uznáním viny se podle církevního soudu otevírá cesta ke zkoumání požadavků jednotlivých obětí na finanční odškodnění.

Nyní 74letý kněz Preynat byl obviněn ze zneužívání mladistvých v roce 2016, soudní proces by měl podle agentury AFP začít v následujících měsících. Činy, které mu francouzská justice klade za vinu, se podle prokuratury staly před rokem 1991.

Preynatův případ poutá mezinárodní pozornost především kvůli zapojení kardinála a lyonského arcibiskupa Philippa Barbarina. Duchovní podle soudu nenahlásil úřadům informace o zneužívání chlapců knězem Preynatem, ačkoli o nich věděl. Sám Preynat dříve uvedl, že ho Barbarin a další církevní činitelé kryli.

Barbarin, který u soudu dostal v březnu podmíněný trest vězení v trvání šesti měsíců, nabídl papeži Františkovi rezignaci. Hlava římskokatolické církve ji ale odmítla.

V minulosti kněžských povinností zbavila církev například i bývalého polského arcibiskupa a papežského nuncia Józefa Wesolowského, který byl v roce 2013 obžalován ze zneužívání chlapců a držení dětské pornografie. Před koncem procesu Wesolowski v roce 2015 zemřel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit se zase komplikuje. Novou dohodu pohřbila severoirská strana DUP

17.10.2019 11:03 Aktualizováno Severoirští unionisté (DUP) nesouhlasí s některými částmi návrhů ohledně brexitu, o nichž vyjednává…

V Bruselu začíná summit lídrů Evropské rady. O čem všem se bude jednat?

17.10.2019 10:23 V belgickém Bruselu dnes odpoledne začne dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Hlavy unijních států…

Únik odposlechů otřásá Slovenskem. Děsivá aféra Gorila ožila, píše tisk

17.10.2019 09:53 Obří politická korupční aféra na Slovensku z doby před více než deseti let ožila. Píší to dnes…

Protesty v Barceloně se zvrtly, katalánský premiér Torra vyzývá k ukončení…

17.10.2019 07:20 Předseda katalánské vlády Quim Torra dnes vyzval k okamžitému ukončení násilí v Barceloně, kde se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama