Církev udeřila na zvrhlého kněze z kauzy Barbarin, dostal nejpřísnější trest

Francouzský kněz Bernard Preynat, který v 80. a 90. letech zneužíval chlapce, byl dnes zbaven kněžských povinností a převeden do laického stavu. Informovala o tom agentura AFP. Soud v Lyonu v březnu shledal francouzského kardinála a místního arcibiskupa Philippa Barbarina vinným z toho, že Preynatovo sexuální zneužívání nezletilých zatajoval.

Přidejte svůj názor

Církev
doporučujeme

Zbavení kněžských povinností a převedení do laického stavu je tím nejpřísnějším trestem, jaký může církevní soud knězi uložit, poznamenala agentura AFP. Maximální trest Preynat dostal, neboť jeho činy byly opakované, počet obětí vysoký a také proto, že zneužil svého postavení. Preynat má nyní měsíc na to, aby se proti rozhodnutí případně odvolal.

Dnešním uznáním viny se podle církevního soudu otevírá cesta ke zkoumání požadavků jednotlivých obětí na finanční odškodnění.

Nyní 74letý kněz Preynat byl obviněn ze zneužívání mladistvých v roce 2016, soudní proces by měl podle agentury AFP začít v následujících měsících. Činy, které mu francouzská justice klade za vinu, se podle prokuratury staly před rokem 1991.

Preynatův případ poutá mezinárodní pozornost především kvůli zapojení kardinála a lyonského arcibiskupa Philippa Barbarina. Duchovní podle soudu nenahlásil úřadům informace o zneužívání chlapců knězem Preynatem, ačkoli o nich věděl. Sám Preynat dříve uvedl, že ho Barbarin a další církevní činitelé kryli.

Barbarin, který u soudu dostal v březnu podmíněný trest vězení v trvání šesti měsíců, nabídl papeži Františkovi rezignaci. Hlava římskokatolické církve ji ale odmítla.

V minulosti kněžských povinností zbavila církev například i bývalého polského arcibiskupa a papežského nuncia Józefa Wesolowského, který byl v roce 2013 obžalován ze zneužívání chlapců a držení dětské pornografie. Před koncem procesu Wesolowski v roce 2015 zemřel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus je těžkou zkouškou i pro česko-německé páry

01.04.2020 09:54 Koronavirus je těžkou zkouškou i pro česko-německé páry, které k sobě nyní kvůli přijatým opatřením…

V Německu za úterý přibylo 5453 případů koronaviru, vzrostl i počet obětí

01.04.2020 07:19 Německo v úterý potvrdilo nákazu koronavirem u 5453 lidí, celková bilance tak vzrostla na 67.366…

Rakousko zpřísňuje opatření proti koronaviru, je to téma i v SRN

01.04.2020 05:02 Svět pokračuje v boji proti pandemii nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus. V Japonsku, kde…

Jak fungují dezinformace o koronaviru? Vědec vysvětlil, proč lidé věří…

01.04.2020 00:01 NÁZOR - V dobách krize rezonují dezinformace, konstatuje Hugo Mercier v komentáři pro server The…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama