Nářez pro Tsiprase. Řekové ho potrestali za nesplnění slibů, komentuje tisk volby

Řecký premiér Alexis Tsipras nedokázal splnit sliby, které dal před více než čtyřmi lety voličům jako radikální levicový lídr hnutí SYRIZA, píší dnes některé evropské deníky v reakci na nedělní parlamentní volby v Řecku, které vyhrála opoziční Nová demokracie.

Přidejte svůj názor

Alexis Tsipras, předseda vítězné strany SYRIZA v parlamentních volbách 25.1.2015.
doporučujeme

"V Řecku skončila čtyřletá romance radikální levice," komentoval dnes nedělní volební výsledek server EUobserver. Podle něj lídr opoziční strany pravého středu Kyriakos Mitsotakis vyhrál mimo jiné slibem, že sníží daně a sníží nezaměstnanost, což se Tsiprasovi nepodařilo.

"Řekové už mají plné zuby vysokých daní, slabého (ekonomického) růstu a vysoké nezaměstnanosti," řekl deníku The Financial Times (FT) profesor Aris Hatzis z aténské univerzity. Podle FT ale čeká Mitsotakise v novém úřadu hodně práce. "Nikdo neví, nač státní rozpočet přijde jeho záměr snížit daně, možná doufá, že přesvědčí EU k toleranci ohledně fiskálních pravidel eurozóny," napsal FT.

Deník FT ale také připomněl, že Tsipras byl sice "poražen", nikoli však drtivě. "Není mnoho opozičních stran v Evropě, které by z vlády odešly s 32procentní podporou voličů," napsal list.

Také podle analytika BBC Marka Lowena nemusí mít Tsipras ještě své dny sečteny. "Restrukturalizuje se v opozici a bude čekat za scénou, aby využil jakéhokoli přešlapu nového řeckého lídra," míní Lowen. Tsipras sliboval v roce 2015 skoncovat s úspornými opatřeními, která žádali mezinárodní věřitelé. "Pod tlakem EU a kontroly věřitelů a pod hrozbou grexitu (řeckého odchodu) z eurozóny musel udělat ponižující obrat a podepsal třetí balík pomoci vyžadující další úsporná opatření," uvedl Lowen.

Podle španělského deníku La Vanguardia je porážka strany SYRIZA dalším důkazem klesající přízně voličů vůči antisystémovým stranám v Evropě, což ukázaly už volby do Evropského parlamentu koncem května. Po nich Evropská sjednocená levice v EP oslabila. Voliči jsou podle španělského deníku rozčarovaní z toho, že se radikální levici nepodařilo reformovat státní struktury a přinést sociální spravedlnost po ekonomické krizi.

Španělský deník El País dnes připomněl, že konzervativní strana Nová demokracie získá poprvé od roku 2009 absolutní většinu v řeckém parlamentu. Přitom jde o stejnou stranu, kterou v roce 2015 voliči potrestali za úsporná opatření, napsal dnes deník El País.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soudkyní v Polsku se stala radikální právnička. Merkelová je…

22.11.2019 11:08 Poslanci polského parlamentu, kde má většinu vládnoucí národně-konzervativní strana Právo a…

Marxistické řádění? Volební program Corbyna způsobil v Británii pozdvižení

22.11.2019 10:52 Za nejradikálnější za posledních několik desítek let, nejlevicovější i marxistický označují dnes…

Zřícení mostu v Janově? Na veřejnost se dostala nová skandální informace

22.11.2019 08:43 Provozovatel janovského mostu, společnost Autostrade per l'Italia (ASPI), věděl už od roku 2014 o…

Církev už netáhne? V Itálii se stalo něco nečekaného

22.11.2019 07:48 V tradičně katolické Itálii loni poprvé uzavřelo více párů sňatek na radnici, než v kostele. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama