Vraždy a znásilňování. Konžský povstalec je vinen z válečných zločinů, rozhodl ICC

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu dnes shledal vinným z válečných zločinů někdejšího konžského povstalce Bosca Ntagandu, informovala agentura Reuters. Obžaloby obsahovala obvinění z vražd, znásilňování a verbování dětských vojáků. Kolik let Ntaganda stráví za mřížemi, soud rozhodne později. Podle agentury AP mu hrozí až doživotí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ntaganda (45) je souzen za zločiny spáchané v letech 2002-2003, kdy stál v čele vzbouřeneckého Svazu konžských vlastenců (UPC). Soud ho dnes shledal vinným v 18 bodech obžaloby, mezi nimiž jsou zločiny proti lidskosti včetně vraždění, znásilňování a sexuálního zotročování či verbování dětských vojáků. Povstalci se údajně snažili také ovládnout nerostné zdroje v provincii Ituri, kde se nachází ropa, diamanty a zlato. Ntaganda, který trvá na tom, že je nevinen, při čtení rozsudku neprojevoval emoce.

Ntaganda má přezdívku Terminátor a pochází z Rwandy. U ICC byl obžalován už v roce 2006, ale byl dlouho na útěku a účastnil se místních konfliktů na hranici mezi Kongem a Rwandou. Nakonec ale začal mít strach o život a dostavil se na americkou ambasádu ve Rwandě, kde v roce 2013 požádal, aby byl mezinárodnímu tribunálu vydán.

Občanská válka v Kongu skončila v roce 2003. Do řad povstalců bylo během pěti let bojů podle aktivistů zverbováno více než 30.000 dětí. Celkem si válka vyžádala odhadem 60.000 obětí. Podle právníků zastupujících dětské vojáky prý povstalci najímali děti staré i pouhých 7,5 let.

Kongo ratifikovalo zakládající smlouvu ICC, čímž se zavázalo ke spolupráci s haagským soudem. ICC ale nemá vlastní policejní aparát, takže při stíhání podezřelých zločinců spoléhá na pomoc smluvních stran.

Za krutosti spáchané v Kongu už stanul před ICC další z velitelů Thomas Lubanga. V roce 2012 byl usvědčen a potrestán 14 lety vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko uzavřelo hranice pro cizince vyjma zemí EU

06.04.2020 21:59 Bulharsko dnes ve snaze zabránit šíření epidemie koronaviru uzavřelo hranice pro všechny cizince s…

Opatření proti koronaviru začne povolovat i Dánsko

06.04.2020 21:56 Po České republice a Rakousku ohlásilo postupné uvolňování opatření proti šíření koronaviru také…

Slovensko kvůli koronaviru zavádí zákaz vycházení. V ulicích bude armáda

06.04.2020 21:15 Slovensko ve snaze zpomalit šíření pandemie choroby covid-19 o nadcházejících velikonočních…

Šíření koronaviru v Itálii zpomaluje, obětí ale přibylo více

06.04.2020 21:02 V Itálii zemřelo za den 636 lidí nakažených koronavirem, což je o 111 více, než hlásily tamní úřady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy