Vraždy a znásilňování. Konžský povstalec je vinen z válečných zločinů, rozhodl ICC

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu dnes shledal vinným z válečných zločinů někdejšího konžského povstalce Bosca Ntagandu, informovala agentura Reuters. Obžaloby obsahovala obvinění z vražd, znásilňování a verbování dětských vojáků. Kolik let Ntaganda stráví za mřížemi, soud rozhodne později. Podle agentury AP mu hrozí až doživotí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ntaganda (45) je souzen za zločiny spáchané v letech 2002-2003, kdy stál v čele vzbouřeneckého Svazu konžských vlastenců (UPC). Soud ho dnes shledal vinným v 18 bodech obžaloby, mezi nimiž jsou zločiny proti lidskosti včetně vraždění, znásilňování a sexuálního zotročování či verbování dětských vojáků. Povstalci se údajně snažili také ovládnout nerostné zdroje v provincii Ituri, kde se nachází ropa, diamanty a zlato. Ntaganda, který trvá na tom, že je nevinen, při čtení rozsudku neprojevoval emoce.

Ntaganda má přezdívku Terminátor a pochází z Rwandy. U ICC byl obžalován už v roce 2006, ale byl dlouho na útěku a účastnil se místních konfliktů na hranici mezi Kongem a Rwandou. Nakonec ale začal mít strach o život a dostavil se na americkou ambasádu ve Rwandě, kde v roce 2013 požádal, aby byl mezinárodnímu tribunálu vydán.

Občanská válka v Kongu skončila v roce 2003. Do řad povstalců bylo během pěti let bojů podle aktivistů zverbováno více než 30.000 dětí. Celkem si válka vyžádala odhadem 60.000 obětí. Podle právníků zastupujících dětské vojáky prý povstalci najímali děti staré i pouhých 7,5 let.

Kongo ratifikovalo zakládající smlouvu ICC, čímž se zavázalo ke spolupráci s haagským soudem. ICC ale nemá vlastní policejní aparát, takže při stíhání podezřelých zločinců spoléhá na pomoc smluvních stran.

Za krutosti spáchané v Kongu už stanul před ICC další z velitelů Thomas Lubanga. V roce 2012 byl usvědčen a potrestán 14 lety vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa odsuzuje Írán za zadržení britského tankeru, vyzývá k propuštění

20.07.2019 17:55 Aktualizováno Ministerstva zahraničí Německa a Francie dnes shodně odsoudila páteční krok íránských revolučních…

Merkelová varovala Evropany před růstem antisemitismu a rasismu v Německu

20.07.2019 17:46 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala Evropany k odporu proti populismu, nacionalismu,…

Chorvatsko se vysmálo českým turistům. Co si o nás myslí tamní lidé?

20.07.2019 15:55 Aktualizováno Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Ve Vatikánu zkoumali na hřbitově ostatky kvůli zmizelé dívce

20.07.2019 15:54 V rámci vyšetřování případu záhadného zmizení patnáctileté dívky před 36 lety byly dnes zkoumány…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama