Česko za poslední měsíc několikrát odvrátilo katastrofu v Německu

Německo se poslední měsíc několikrát potýkalo s výrazným problémem v distribuční síti elektrické energie. Na pomoc musela přispěchat i elektřina z Česka. Na vině jsou pravděpodobně bezohledné metody spekulantů na trhu s energiemi.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Elektřina
doporučujeme

"6., 12. a 25. června došlo v německých elektrických sítích k prudkému kolísání,“ uvedl pro Der Spiegel provozovatel sítě Amprion.

Problém vycházel ze situace na trhu s operativními energetickými zálohami, které slouží dorovnávání aktuálních energetických potřeb. Může se jednat o výkyvy probíhající i v řádech pouhých minut.

I přesto je potřeba na tyto drobné výpadky myslet, protože můžou způsobit zásadní komplikace zejména velkým průmyslovým podnikům.

Hrozbu blackoutu vyvolala situace, kdy cena těchto minutových rezerv stoupla až na 37 856 Eur za megawatthodinu. Nejnižší ceny se však pohybují kolem 10 eur za megawatthodinu.

Nárůst cen tak způsobil problémy v systému a hrozil vypnutím elektrické sítě. Na pomoc museli přispěchat evropští partneři a to i z Česka.

„ČEPS ve dnech 12. 6., 25. 6. a 26. 6. poskytovala havarijní výpomoc německé společnosti Tennet ve výši až 400 MW a těmito dodávkami pomáhala udržet v Německu vyrovnanou výkonovou bilanci," sdělila pro server Aktuálně.cz Kristýna Foubíková z odboru komunikace společnosti.

Podle expertů oslovených Der Spiegel spekulanti na trhu tuto situaci vyvolali záměrně za účelem maximalizace svých zisků.

„Současná zákonná regulace trhu s vyrovnávací energií není podle společnosti Next Power Plants dostačující k tomu, aby těmto manipulacím zabránila,“ píše zahraniční deník k systémovému problému, který situaci zapříčinil. S nedostatkem výrobních kapacit elektrické energie nemá problém nic společného.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 20:01 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama