Trump odhání migranty. Ti teď míří do Evropy

Migranti z latinskoamerických zemí, kteří se touží dostat do USA, nyní obrací pohled do Evropy. Jejich počet se zvyšuje, přičemž Venezuelané jsou druzí za Syřany, co se týče počtu žádostí o azyl, uvádí britský list The Guardian.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Venezuela, ilustrační foto
doporučujeme

Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu oznámil tento měsíc, že 11% nárůst počtu osob hledajících politický azyl v Evropě od loňského roku je poháněn lidmi, kteří prchají před ekonomickými katastrofami, politickými represemi a kriminálním násilím ve Venezuele, Salvadoru, Kolumbii, Hondurasu, Nikaragui a Peru.

Počet žádostí o uprchlický status ze strany lidí z Latinské Ameriky se zvýšil o 4 000% ve srovnání s předchozí dekádou. V počtu žádostí o azyl vedou Venezuelané, kteří jsou druzí po Syřanech. Tento rok podali od ledna do května na 18 400 žádostí, což je dvakrát více než v předchozím roce ve stejném časovém období.

Španělsko je hlavní oblastí, kam migranti z Latinské Ameriky nejčastěji putují, nepochybně díky jazykové blízkosti. Podle statistik místních uprchlických úřadů se více než ztrojnásobil počet žádostí o azyl ze strany latinskoamerických migrantů během posledních dvou let.

V roce 2017 požádalo o azyl 2 231 osob z regionu: 986 z Hondurasu; 31 z Nikaraguy a 1 143 z Salvadoru. Jen v prvních pěti měsících roku 2019 požádalo o azyl 7 442 lidí ze Střední Ameriky: 2 698 z Nikaraguy, 2 666 z Hondurasu a 2 078 z El Salvadoru.

Ne všichni, kdo žádají o azyl, jej však dostanou. Španělsko např. nedává azyl těm, kteří tvrdí, že jsou pronásledováni ozbrojenými drogovými gangy známými jako maras, protože pachatelé nejsou státními aktéry.

Naopak Belgie uznává hrozbu násilí ze strany gangů jako dostatečný důvod pro udělení azylu. Po Španělsku a Itálii je proto třetí nejoblíbenější zemí pro migranty z El Salvadoru. V roce 2019 byli s 343 žádostmi v top 10 nejvyššího počtu žadatelů o azyl v Belgii. Z 95 rozhodnutí učiněných v tomto roce bylo 93 pozitivních.

Belgie v roce v roce 2017 uznala všechny venezuelské žádosti o status uprchlíka. V roce 2018 požádalo o status uprchlíka asi 411 Venezuelců, přičemž 86% žádostí v období leden až říjen 2018 bylo uznáno.

Do Evropy putují latinskoameričtí migranti mimo jiné díky zpřísnění podmínek na hranicích USA, k čemuž přistoupila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Migranti tvrdí, že je pro ně lepší si koupit lístek na letadlo a vypořádat se evropskou byrokracií než riskovat život u převaděčů na riskantní pouti k hranicím USA, kde by je stejně čekalo odmítnutí. Další též uvádí, že větší tolerance v Evropě pro Latinské Američany jim zde umožní si splnit jejich „americký sen.“

Zatímco v Evropě stoupá počet migrantů z Latinské Ameriky, USA v posledních měsících čelí nezvykle vysokému počtu migrantů z Afriky. Během minulého měsíce pohraniční stráž z oblasti Del Rio zastavila více než 500 migrantů z Afriky, kteří šli ve čtyřech separátních skupinách kolem řeky Rio Grande. Pro srovnání, za celý rok 2018 bylo okolo 3 2000 km dlouhé hranici Mexika s USA zadrženo 211 afrických migrantů. Do USA nyní nejčastěji míří obyvatelé Konga či Angoly.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světu hrozí globální pandemie, varují experti. Co může napáchat?

20.09.2019 08:06 Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) šance na celosvětovou pandemii rostou a lidstvo nato…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

NATO zvoní umíráček? Analytik poukázal na zarážející průzkumy

20.09.2019 00:01 NÁZOR – Většina amerického zahraničněpolitického establishmentu nadále považuje NATO a…

Zemřel Kurt Taussig, jeden ze dvou posledních letců RAF

19.09.2019 23:36 V Londýně zemřel v 96 letech jeden ze dvou posledních žijících československých letců RAF Kurt…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama