Trump odhání migranty. Ti teď míří do Evropy

Migranti z latinskoamerických zemí, kteří se touží dostat do USA, nyní obrací pohled do Evropy. Jejich počet se zvyšuje, přičemž Venezuelané jsou druzí za Syřany, co se týče počtu žádostí o azyl, uvádí britský list The Guardian.

Venezuela, ilustrační foto
doporučujeme

Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu oznámil tento měsíc, že 11% nárůst počtu osob hledajících politický azyl v Evropě od loňského roku je poháněn lidmi, kteří prchají před ekonomickými katastrofami, politickými represemi a kriminálním násilím ve Venezuele, Salvadoru, Kolumbii, Hondurasu, Nikaragui a Peru.

Počet žádostí o uprchlický status ze strany lidí z Latinské Ameriky se zvýšil o 4 000% ve srovnání s předchozí dekádou. V počtu žádostí o azyl vedou Venezuelané, kteří jsou druzí po Syřanech. Tento rok podali od ledna do května na 18 400 žádostí, což je dvakrát více než v předchozím roce ve stejném časovém období.

Španělsko je hlavní oblastí, kam migranti z Latinské Ameriky nejčastěji putují, nepochybně díky jazykové blízkosti. Podle statistik místních uprchlických úřadů se více než ztrojnásobil počet žádostí o azyl ze strany latinskoamerických migrantů během posledních dvou let.

V roce 2017 požádalo o azyl 2 231 osob z regionu: 986 z Hondurasu; 31 z Nikaraguy a 1 143 z Salvadoru. Jen v prvních pěti měsících roku 2019 požádalo o azyl 7 442 lidí ze Střední Ameriky: 2 698 z Nikaraguy, 2 666 z Hondurasu a 2 078 z El Salvadoru.

Ne všichni, kdo žádají o azyl, jej však dostanou. Španělsko např. nedává azyl těm, kteří tvrdí, že jsou pronásledováni ozbrojenými drogovými gangy známými jako maras, protože pachatelé nejsou státními aktéry.

Naopak Belgie uznává hrozbu násilí ze strany gangů jako dostatečný důvod pro udělení azylu. Po Španělsku a Itálii je proto třetí nejoblíbenější zemí pro migranty z El Salvadoru. V roce 2019 byli s 343 žádostmi v top 10 nejvyššího počtu žadatelů o azyl v Belgii. Z 95 rozhodnutí učiněných v tomto roce bylo 93 pozitivních.

Belgie v roce v roce 2017 uznala všechny venezuelské žádosti o status uprchlíka. V roce 2018 požádalo o status uprchlíka asi 411 Venezuelců, přičemž 86% žádostí v období leden až říjen 2018 bylo uznáno.

Do Evropy putují latinskoameričtí migranti mimo jiné díky zpřísnění podmínek na hranicích USA, k čemuž přistoupila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Migranti tvrdí, že je pro ně lepší si koupit lístek na letadlo a vypořádat se evropskou byrokracií než riskovat život u převaděčů na riskantní pouti k hranicím USA, kde by je stejně čekalo odmítnutí. Další též uvádí, že větší tolerance v Evropě pro Latinské Američany jim zde umožní si splnit jejich „americký sen.“

Zatímco v Evropě stoupá počet migrantů z Latinské Ameriky, USA v posledních měsících čelí nezvykle vysokému počtu migrantů z Afriky. Během minulého měsíce pohraniční stráž z oblasti Del Rio zastavila více než 500 migrantů z Afriky, kteří šli ve čtyřech separátních skupinách kolem řeky Rio Grande. Pro srovnání, za celý rok 2018 bylo okolo 3 2000 km dlouhé hranici Mexika s USA zadrženo 211 afrických migrantů. Do USA nyní nejčastěji míří obyvatelé Konga či Angoly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O krok blíž k vakcíně proti covidu: Schvalovací proces v EU vstoupil do…

01.10.2020 17:23 Schvalovací proces pro jednu z vyvíjených vakcín proti covidu-19 vstoupil do další fáze poté, co…

Začal summit EU. Politici řeší Bělorusko a krizi ve východním Středomoří

01.10.2020 17:03 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne v Bruselu zahájili vrcholnou schůzku, na…

Prohlášení tří prezidentů: Trump, Putin a Macron žádají klid zbraní u…

01.10.2020 17:02 Aktualizováno Prezidenti Spojených států, Ruska a Francie požadují okamžité přerušení bojů mezi arménskými a…

Belgie má novou vládu. Premiér De Croo složil před králem přísahu ve třech…

01.10.2020 16:06 Belgie má po 493 dnech od parlamentních voleb plně funkční vládu. Kabinet premiéra Alexandera De…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama