Začnou Češi odcházet na Slovensko? Méně se tam porušují práva pracovníků, zjistila studie

V Česku jsou opakovaně porušována práva pracovníků. Tvrdí to zpráva Mezinárodní odborové konfederace (International Trade Union Confederation, ITUC). Sousední Slovensko je na tom lépe, práva zaměstnanců jsou zde porušována jen sporadicky.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

zaměstnanci
doporučujeme

Česká republika byla ITUc zařazena do druhé kategorie zemí, kde jsou opakovaně porušována práva zaměstnanců jako možnost utvářet a sdružovat se v odborech, dodržování zákoníku práce či bezpečnosti zaměstnanců.

ČR je není jediná evropská země, která je v této kategorii – spolu s ní je zde např. Belgie, Estonsko, Francie, Portugalsko či Švýcarsko, ale i Republika Kongo, Izrael, Japonsko, Nový Zéland či Jižní Afrika.

Slovensko se umístilo na lepší příčce v zemím, kde jsou jen sporadicky porušována práva zaměstnanců. Spolu s ním je v této kategorii i Rakousko, Dánsko, Německo, Itálie, Nizozemsko, Švédsko či Uruguay.

Dalším země Visegrádu, Maďarsko a Polsko, se zařadily do třetí kategorie zemí, jsou jsou pravidelně porušována práva zaměstnanců. Spolu s nimi je zde např. Kanada, Španělsko, Rusko, Velká Británie či Bolívie, Jordánsko nebo Rwanda.

Systematicky porušují práva zaměstnanců Bosna a Hercegovina či Rumunsku, které jsou ve společnosti zemí jako je Argentina, Libanon, Mexiko, Haiti, Pákistán, Peru, Venezuela, ale i USA.

Tři evropské země, Bělorusko, Řecko a Ukrajina se umístili v té nejhorší kategorii zemí, kde neexistují žádné garance práv pracovníků. Spolu s nimi je jmenována např. Kambodža, Čína, Egypt, Indie, Irák a Vietnam.

Z této kategorie se rekrutuje též 10 nejhorších zemí pro pracovníky vůbec. Jedná se o Alžírsko, Bangladéš, Brazílii, Kolumbii, Guatemalu, Kazachstán, Filipíny, Saudskou Arábii, Turecko a Zimbabwe.

Ačkoliv nejsou jmenovány v této top 10, ještě horší je situace pro pracovníky v zemích, kde není žádná garance práv zaměstnanců z důvodu zhroucení zákona. Jedná se Burundi, Středoafrickou republiku, Libyi, Palestinu, Somálsko, Jižní Súdán, Súdán, Sýrii a Jemen, tedy země, kde často zuří občanská válka.

Celkově jsou nejhorší podmínky pro pracovníky v zemích regionu MENA (Blízký východ a Severní Afrika, které mají celkové skóre 4,47, tedy celkově se přibližují té nejhorší kategorii (šestá kategorie je brána jako 5+).

Region Asie-Pacifik se svým skórem 4,05 je tím druhým nejhorším. V porovnání se Severní Afrikou je na tom zbytek kontinentu se skórem 3,79 mnohem lépe a jen o něco málo hůře než je na tom se svým skóre 3,52 Amerika. Úplně nejlepší situace je pro zaměstnance v Evropě, známé silnou pozicí odborů.

Údaje Státního úřadu inspekce práce

Ve své výroční zpráva za rok 2018 Státní úřad inspekce práce (SÚIP) uvádí, že inspekce práce obdržela celkem 6 670 podnětů ke kontrole, z nichž některé se současně vztahovaly k různým oblastem kontrolní působnosti Úřadu. Na úseku pracovněprávních vztahů bylo přijato 4 021 podnětů.

2 341 podnětů se týkalo potíží v oblasti odměňování. „Poukazují zejména na výši mzdy, na nedodržení zaručené mzdy a nezaplacené příplatky za práci ve dnech pracovního klidu, nezaplacení práce a příplatků za práci přesčas, příplatky za noční práci, případně na neposkytnutí mzdy ve výplatním termínu,“ sdělil Kolínskému deníku náměstek generálního inspektora SÚIP Jiří Macíček.

Na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci bylo přijato 933 podnětů, z nich 82 podnětů směřovalo do oblastí vyhrazených technických zařízení.

Na možný výkon nelegální práce upozorňovalo 1 777 podnětů a na jiná možná porušení v oblasti zákona o zaměstnanosti dalších 276 podnětů. 18 podnětů se týkalo nedodržování podmínek vymezených zákonem o dětské skupině.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude brexit s dohodou? Merkelová krčí rameny, jednání vstupuje do…

17.10.2019 11:10 V jednáních mezi Evropskou unií a Británií nastal výrazný pokrok, dohoda o spořádaném britském…

Brexit se zase komplikuje. Novou dohodu pohřbila severoirská strana DUP

17.10.2019 11:03 Aktualizováno Severoirští unionisté (DUP) nesouhlasí s některými částmi návrhů ohledně brexitu, o nichž vyjednává…

V Bruselu začíná summit lídrů Evropské rady. O čem všem se bude jednat?

17.10.2019 10:23 V belgickém Bruselu dnes odpoledne začne dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Hlavy unijních států…

Únik odposlechů otřásá Slovenskem. Děsivá aféra Gorila ožila, píše tisk

17.10.2019 09:53 Obří politická korupční aféra na Slovensku z doby před více než deseti let ožila. Píší to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama