Italská strana podplacená Ruskem? Ligu severu vyšetřuje prokuratura

Milánská prokuratura dnes začala vyšetřovat možnou mezinárodní korupci týkající se údajného ruského financování italské vládní strany Liga. Informoval o tom list La Repubblica. Kauza spojená s údajnou tajnou dohodou o prodeji ruské nafty, z níž prý krajně pravicová strana těžila, ožila poté, co ve středu americký web Buzzfeed zveřejnil nahrávky ze schůzky zástupců Ligy a Ruska. Týdeník L'Espressona moskevské jednání upozornil už v únoru. Matteo Salvini, šéf Ligy a zároveň nejvýraznější osoba italské vlády, tvrdí, že z Moskvy nikdy nedostal ani rubl. L'Espresso i Buzzfeed přiznávají, že není jasné, zda dohoda byla uzavřena a zda Liga nakonec ruské peníze dostala.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

"Věc vyšetřujeme, abychom zjistili, zda byly porušeny zákony, nebo nikoli," řekl milánský nejvyšší státní zástupce Francesco Greco. Podle zdroje agentury Reuters vyšetřovatelé věděli o existenci nahrávky už před jejím zveřejněním. Italské zákony zapovídají dary politickým stranám od zahraničních subjektů. Opoziční levicová Demokratická strana žádá, aby Salvini vše vysvětlil v parlamentu.

Podle deníku L'Espresso se s trojicí Rusů v moskevském hotelu Metropol setkal Salviniho bývalý mluvčí Gianluca Savoini a dva další Italové loni 18. října. Jednali spolu hodinu a čtvrt a domlouvali obchod, při němž by velká ruská ropná společnost prodala italské energetické společnosti Eni za rok nejméně tři miliony tun nafty s nízkým obsahem síry v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (přes 34 miliard Kč). Transakci měli provést prostředníci a při prodeji se počítalo se slevou, líčí průběh vyjednávání BuzzFeed.

Analytikové z energetického odvětví pro BuzzFeed úhrn slevy odhadli na 65 milionů dolarů (bezmála 1,5 miliardy Kč). Tyto peníze pak měly tajnými finančními kanály doputovat na konto Ligy.

"Příští květen se konají evropské volby. Chceme Evropu změnit. A nová Evropa musí mít blízko k Rusku jako dřív, protože chceme získat zpět svou suverenitu. Salvini je první, kdo chce Evropu změnit. Spolu s našimi evropskými spojenci," říká jeden z Italů anglicky na loňské nahrávce. Salvini, kterému se na záznamu přezdívá "evropský Trump", se tehdy v Moskvě oficiálně účastnil obchodní konference.

"Od nikoho ze zmíněných (ve zprávě) osob jsem nedostal ani rubl," řekl agentuře ANSA Savoini, který předsedá kulturnímu sdružení Lombardie-Rusko a Lize zprostředkovává kontakty v Rusku. "Zbytek jsou nactiutrhačné narážky, jsem ve spojení se svými právníky," dodal. Několika deníkům dnes řekl, že na nahrávce nepoznává svůj hlas. Připustil nicméně, že se setkal se skupinou nejmenovaných ruských podnikatelů.

Třebaže bývalý mluvčí šéfa Ligy nezastává žádnou oficiální funkci ve vládě, Salviniho při všech cestách do Moskvy doprovází. To on uzavřel spojenectví Ligy s Putinovou stranou Jednotné Rusko a od samého počátku vedl jednání o ruském financování Ligy, tvrdí L'Espresso. Do Ruska, na Krym a do Donbasu uskutečnil desítky cest.

Salvini své sympatie k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nijak neskrývá a je pro pro zrušení sankcí EU proti Rusku.

Putin minulý týden oficiálně navštívil Řím a Vatikán. Vládní večeře s ním se zúčastnil Salvini i Savoini. "Salvini má k naší zemi velmi vřelý vztah," řekl deníku Corriere della Sera ruský prezident, který je s Ligou "neustále v kontaktu".

Italský soud minulý rok dal Lize 75 let na to, aby státu splatila 49 milionů eur (1,25 miliardy Kč), které zpronevěřilo bývalé vedení strany, připomněla agentura Reuters. Salvini tehdy varoval, že Liga může zbankrotovat.

Po mediálně sledovaných kauzách s humanitárními loděmi volební preference Ligy stouply na počátku měsíce na rekordních 38 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa odsuzuje Írán za zadržení britského tankeru, vyzývá k propuštění

20.07.2019 17:55 Aktualizováno Ministerstva zahraničí Německa a Francie dnes shodně odsoudila páteční krok íránských revolučních…

Merkelová varovala Evropany před růstem antisemitismu a rasismu v Německu

20.07.2019 17:46 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala Evropany k odporu proti populismu, nacionalismu,…

Chorvatsko se vysmálo českým turistům. Co si o nás myslí tamní lidé?

20.07.2019 15:55 Aktualizováno Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Ve Vatikánu zkoumali na hřbitově ostatky kvůli zmizelé dívce

20.07.2019 15:54 V rámci vyšetřování případu záhadného zmizení patnáctileté dívky před 36 lety byly dnes zkoumány…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama