Německý soud přišel s novým rozsudkem: Berlínská vláda musí dostat zpět ženu bojovníka IS

Vláda v Berlíně musí dostat zpět do Německa německou manželku jistého bojovníka teroristické organizace Islámský stát a jejich tři děti. Rozhodl o tom správní soud v Berlíně, informuje na svých internetových stránkách list Süddeutsche Zeitung, podle kterého jde o první takový rozsudek.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Berlín, ilustrační foto
doporučujeme

Soud vyzval ministerstvo zahraničí, aby nechalo ověřit identitu tří dětí žijících v uprchlickém táboře v Sýrii a pak zajistilo, aby se i s matkou, německou občankou původem z Dolního Saska, mohly dostat do Německa. Podle soudu jim přísluší ochrana ze strany státu tak, jak je zakotvená v německém základním zákonu. Podmínky, jaké panují v uprchlickém táboře Al-Húl spravovaném Kurdy, znamenají ohrožení pro život dětí, a proto musí německý stát jednat.

Děti jsou ve věku od necelých dvou do osmi let. Ministerstvo zahraničí tvrdilo, že nemá povinnost pomáhat zpět do vlasti také jejich matce, píše Süddeutsche Zeitung. Německá vláda má obavy, že ženy, stejně jako jejich manželé, kteří se v uplynulých letech přidali k bojovníkům Islámského státu, představují pro zemi bezpečnostní riziko.

V táboře Al-Húl přebývají desítky bojovníků Islámského státu původem z Německa s celými rodinami, včetně několika stovek dětí s německým občanstvím.

Süddeutsche Zeitung nicméně uvádí, že i po tomto rozhodnutí správního soudu zůstává otevřená otázka, zda německá vláda má do Německa dostat i dospělé příslušníky IS. V tomto případě podle kurdských představitelů nebyl návrat pouze dětí možný, a tak s nimi musí do Německa cestovat i matka. I přes měsíce trvající debaty německé úřady stále nemají jednotnou politiku, jak přistupovat k občanům Německa, kteří se vydali bojovat v řadách Islámského státu. I ze strany bezpečnostních činitelů zaznívá někdy kritika na adresu ministerstva zahraničí, že příliš otálí zejména se záchranou dětí z uprchlických táborů a jejich přepravou do Německa.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf europarlamentu podpořil odklad brexitu, Tuska čeká další maraton…

23.10.2019 14:45 Předseda Evropského parlamentu David Sassoli dnes v reakci na úterní rozhodnutí britské Dolní…

Maltská vláda koupila vilu královny Alžběty II., má být turistickým…

23.10.2019 14:24 Villa Guardamangia, která byla kdysi na Maltě domovem britské královny Alžběty II., bude ve…

NATO by se mohlo zapojit do bezpečné zóny v Sýrii, naznačil Stoltenberg

23.10.2019 13:18 Severoatlantická aliance vítá zlepšení situace v severovýchodní Sýrii, k němuž přispěla dohoda USA…

Britská policie našla v kamionu nedaleko Londýna 39 mrtvých

23.10.2019 13:05 Aktualizováno Třicet devět mrtvých těl nalezla v noci na dnešek britská policie v kamionu v hrabství Essex na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama