V Evropě vypukla epidemie syfilitidy. Nákaza se šíří rychleji než HIV

Evropa zaznamenala za poslední desetiletí výrazný nárůst syfilidy. Poprvé od začátku tisíciletí jsou nové případy této pohlavní nemoci v některých zemích častější než případy nákazy virem HIV. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes uvedlo, že od roku 2010 se počet ohlášených případů pohlavně přenosných chorob zvýšil o 70 procent. Experti to připisují častějšímu nechráněnému sexu a riskantnějšímu chování mezi homosexuálními muži.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nárůst počtu případů nákazy syfilidou, jehož jsme v Evropě svědkem, je důsledkem několika faktorů. Patří mezi ně to, že lidé mají pohlavní styk bez kondomu a mají více sexuálních partnerů, stejně jako menší strach z nákazy virem HIV," uvádí odborník ECDC na pohlavně přenosné nákazy Andrew Amato-Gauci.

Evropská zpráva byla zveřejněna poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý měsíc uvedla, že každý den se ve světě nakazí asi milion lidí pohlavně přenosnou infekcí.

Pokud není léčena, může syfilida způsobit vážné komplikace u mužů i žen, včetně smrti novorozenců či narození mrtvých dětí a zvýšení rizika nákazy virem HIV, který způsobuje AIDS. Syfilida byla v roce 2016 jednou z hlavních příčin úmrtí novorozenců na celém světě.

ECDC sídlí ve Stockholmu a monitoruje zdraví a nemoci v Evropě. Podle jeho údajů bylo v letech 2007-2017 hlášeno více než 260.000 případů syfilidy. V roce 2017 dosáhla syfilida vrcholu s více než 33.000 ohlášenými případy.

Tento problém se ale v jednotlivých zemích liší. V pěti zemích - v Británii, Německu, Irsku, na Islandu a na Maltě - se počet případů nákazy více než zdvojnásobil. Naopak v Estonsku a Rumunsku klesl o 50 a více procent.

V České republice bylo v roce 2017 podle Atlasu nakažlivých chorob ECDC ohlášeno 560 případů syfilidy.

Téměř dvě třetiny případů ohlášených v letech 2007-2017, u nichž byla známá sexuální orientace nakažených, se týkaly mužů, kteří měli pohlavní styk s muži. Heterosexuálních mužů se týkalo 23 procent případů, žen 15 procent.

Amato-Gauci dodal, že tento problém zřejmě rozdmýchává lhostejnost mužů, kteří mají pohlavní styk s muži a nedělají si starosti s rizikem nákazy HIV. "Abychom tento trend zvrátili, musíme lidi povzbuzovat, aby důsledně používali kondom s novými a náhodnými partnery," citovala ho agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze (68)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo odvrátilo teror. Islamisté chystali sedm útoků, hrozbou je i…

23.10.2019 10:15 Německé úřady od konce roku 2016 zabránily sedmi teroristickým útokům. V rozhovoru s listem…

Nástupkyně Merkelové přichází s návrhem pro vytvoření mezinárodní…

23.10.2019 08:46 Spolková ministryně obrany – Annegret Kramp-Karrenbauerová, současná členka vládnoucí strany Angely…

Německem otřásá skandál. Ve vedení obce zasedl neonacista

23.10.2019 07:42 Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany…

Kdo bude eurokomisařem za Francii? Macron vybral nového kandidáta

23.10.2019 07:19 Francouzský prezident Emmanuel Macron uvažuje o tom, že jeho země do Evropské komise navrhne šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama