Slováci vlepili facku Zemanovi. Našli řešení vládní krize v Česku a vypráskali Babiše

Českem už několik týdnů hýbe spor o odvolání ministra kultury za ČSSD Antonína Staňka. Ten by se dal přitom jednoduše vyřešit, kdyby "dětinský" prezident Miloš Zeman ctil ústavu, premiér Andrej Babiš Zemana zažaloval nebo kdyby ČSSD z vlády odešla, zní ze Slovenska.

Andrej Babiš a Miloš Zeman
doporučujeme

Slovenský server Pravda.sk tvrdí, že pokud by Zeman více ctil ústavnost, nevymýšlel by si podle něj záminky, proč neodvolat ministra kultury. Kdyby naopak Babiš více ctil ústavnost, podal by na prezidenta žalobu u Ústavního soudu.

Aktuální situaci by ale mohla rozseknout i ČSSD, která, kdyby nebyla v hluboké krizi, by se odhodlala z koalice vystoupit. Tvrdí to komentátor Peter Javůrek s tím, že Zemanovi ústava vyhovuje pouze v bodech, ve kterých mu přiznává pravomoci a působnosti.

"V bodech, které v Česku, podobně jako u nás na Slovensku, dávají exekutivu do rukou premiéra, ne prezidenta, Zeman ústavu s přehledem ignoruje. Babiš zatížen skandálem, který ho nakonec může dostat i před soud, zase mnohem více potřebuje voličů Zemana, jak nějakou visačku ústavní kvality," poukazuje komentátor.

Zeman by podle něj měl být při výměně ministra pouze ceremoniářem. To, že chce svolávat další schůzky s předsedou vlády a šéfem ČSSD, proto považuje za dětinské. Stejně tak neakceptuje argument, že Michal Šmarda, který by měl nahradit Staňka, nemá zkušenosti v resortu. To by podle komentátora mělo zajímat vládu, ne prezidenta.

"Fakt, že Babiš vytrvale odmítá podání k Ústavnímu soudu, které od něho požaduje rozhořčený Hamáček, se snoubí s faktem, že tentýž rozhořčený Hamáček nedokáže říct, zda jeho strana zůstává ve vládě, nebo z ní odejde, což by s největší pravděpodobností znamenalo její konec a předčasné volby," míní komentátor.

Dodává, že Zeman se od svého zvolení prezidentem snaží zasahovat do parlamentních a vládních věcí, čímž si možná jen vyřizuje osobní účty. Kdo ale podle něj z momentálního vývoje těží je předseda SPD Tomio Okamura.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

U francouzského pobřeží zachráněno 33 migrantů, snažili se dostat do…

08.08.2020 16:32 Třiatřicet migrantů, kteří se snažili dostat z Francie do Anglie, bylo dnes zachráněno ze člunů při…

Ve Stuttgartu se protestovalo proti koronavirovým omezením

08.08.2020 15:06 V německém Stuttgartu dnes několik stovek lidí protestovalo proti omezením, která úřady zavedly v…

V Polsku zadrželi 34 migrantů, převážel je kamion z Turecka

08.08.2020 14:52 Polská pohraniční stráž zadržela 34 lidí z Blízkého východu, které převážel kamion z Turecka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama