Slováci vlepili facku Zemanovi. Našli řešení vládní krize v Česku a vypráskali Babiše

Českem už několik týdnů hýbe spor o odvolání ministra kultury za ČSSD Antonína Staňka. Ten by se dal přitom jednoduše vyřešit, kdyby "dětinský" prezident Miloš Zeman ctil ústavu, premiér Andrej Babiš Zemana zažaloval nebo kdyby ČSSD z vlády odešla, zní ze Slovenska.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Andrej Babiš a Miloš Zeman
doporučujeme

Slovenský server Pravda.sk tvrdí, že pokud by Zeman více ctil ústavnost, nevymýšlel by si podle něj záminky, proč neodvolat ministra kultury. Kdyby naopak Babiš více ctil ústavnost, podal by na prezidenta žalobu u Ústavního soudu.

Aktuální situaci by ale mohla rozseknout i ČSSD, která, kdyby nebyla v hluboké krizi, by se odhodlala z koalice vystoupit. Tvrdí to komentátor Peter Javůrek s tím, že Zemanovi ústava vyhovuje pouze v bodech, ve kterých mu přiznává pravomoci a působnosti.

"V bodech, které v Česku, podobně jako u nás na Slovensku, dávají exekutivu do rukou premiéra, ne prezidenta, Zeman ústavu s přehledem ignoruje. Babiš zatížen skandálem, který ho nakonec může dostat i před soud, zase mnohem více potřebuje voličů Zemana, jak nějakou visačku ústavní kvality," poukazuje komentátor.

Zeman by podle něj měl být při výměně ministra pouze ceremoniářem. To, že chce svolávat další schůzky s předsedou vlády a šéfem ČSSD, proto považuje za dětinské. Stejně tak neakceptuje argument, že Michal Šmarda, který by měl nahradit Staňka, nemá zkušenosti v resortu. To by podle komentátora mělo zajímat vládu, ne prezidenta.

"Fakt, že Babiš vytrvale odmítá podání k Ústavnímu soudu, které od něho požaduje rozhořčený Hamáček, se snoubí s faktem, že tentýž rozhořčený Hamáček nedokáže říct, zda jeho strana zůstává ve vládě, nebo z ní odejde, což by s největší pravděpodobností znamenalo její konec a předčasné volby," míní komentátor.

Dodává, že Zeman se od svého zvolení prezidentem snaží zasahovat do parlamentních a vládních věcí, čímž si možná jen vyřizuje osobní účty. Kdo ale podle něj z momentálního vývoje těží je předseda SPD Tomio Okamura.

Loading...
Vstupte do diskuze (47)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz mikroplastů? Chystaná směrnice EU může být pohromou pro sport

22.07.2019 13:13 Plán Evropské unie na zákaz mikroplastů může ohrozit využívání tisíců hřišť s umělými trávníky. Od…

U Francie našli ponorku La Minerve, za nejasných okolností zmizela v roce…

22.07.2019 12:45 Francouzské námořnictvo našlo vrak ponorky La Minerve, která zmizela s 52 muži na palubě v lednu…

Lech Walesa prohrál soudní bitvu. Musí se omluvit Kaczyńskému

22.07.2019 12:42 Aktualizováno Odvolací soud v Gdaňsku na severu Polska dnes ponechal v platnosti rozsudek ve při mezi šéfem…

V Británii se hroutí vláda. Rezignoval vlivný náměstek, čeká se smršť…

22.07.2019 12:35 V Británii odstoupil náměstek ministra zahraničí Alan Duncan. Jde o rezignaci v době, kdy se blíží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama