Bouře v Řecku odhalily vážný problém: Nouzová linka 112 zase selhala

Po středeční bouři na řeckém poloostrově Chalkidiki, která si vyžádala sedm obětí, včetně dvou Čechů, řeší místní média problém kolem nouzové linky 112. Toto univerzální telefonní číslo by mělo jít používat pro zavolání hasičů, policie či záchranné služby kdekoli v Evropské unii. Deník Kathimerini dnes napsal, že tato linka v některých oblastech Řecka stále nefunguje správně.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Neštěstí na Chalkidiki podle místních médií ukázalo, že linka 112 má v Řecku stále nedostatky. Nový řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který je v úřadu od pondělka, proto nyní nařídil svému mluvčímu, aby dohlédl na zajištění plného fungování této unijní tísňové linky.

Na problémy s linkou 112 si v Řecku stěžovala tehdejší opozice (nynější vládní strana) už před rokem v létě poté, co vypukly lesní požáry v okolí Atén, jeden z nich v přímořském letovisku Mati u Atén. V jednom týdnu tehdy zemřela asi sto lidí. Kvůli těmto požárů podali příbuzní obětí několik stížností k soudu, v nichž mimo jiné vinili úřady, že včas nevarovaly obyvatele před blížícím se ohněm a neprovedly rychlou evakuaci.

Po požárech si strana Nová Demokracie, v jejímž čele už tehdy stál Mitsotakis, nynější premiér, stěžovala na vedení civilní obrany kvůli zpoždění v zavádění plné operability unijní tísňové telefonní linky. Civilní obrany tehdy slíbila, že se tak stane do začátku letošního roku.

Podle deníku Kathimerini v Řecku nefunguje ve všech regionech správně systém automatické geolokace (zjištění geografické polohy volajícího) v rámci linky 112, ani systém posílání textových zpráv na mobilní telefony, které mají varovat jejich majitele před nebezpečím. Deník Kathimerini s odvoláním na anonymní zdroje uvedl, že geolokace v některých případech může trvat až 15 minut.

Loading...
Témata: Řecko | EU | Bouře | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výletní loď zachránila u řeckého Peloponésu přes stovku migrantů

21.07.2019 13:12 Velká výletní loď Marella Discovery zachránila u řeckého Peloponéského poloostrova 111 migrantů,…

Lékaři bez hranic obnovili záchranu migrantů ve Středomoří

21.07.2019 11:17 Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že obnoví…

Írán zadržel tanker ve vodách Ománu, tvrdí Británie

21.07.2019 09:26 Britský tanker, který v pátek zadržel Teherán v oblasti Hormuzského průlivu, se podle Londýna…

Chorvatsko se vysmálo českým turistům. Co si o nás myslí tamní lidé?

20.07.2019 22:09 Aktualizováno Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama