Maďarský prezident podepsal kontroverzní zákon o vědě a výzkumu

Maďarský prezident János Áder dnes podepsal kontroverzní zákon o vědě a výzkumu, který vládě otevírá cestu ke kontrole akademického výzkumu. Vědci v zákonu vidí ohrožení svobody vědeckého bádání. Podle vlády má nová úprava pomoci Maďarsku zvýšit konkurenceschopnost a zajistit lepší hospodaření se státními penězi. Kritici se obávají odchodu maďarských vědců do ciziny, napsala agentura AP.

Přidejte svůj názor

věda
doporučujeme

Připomněla, že někteří vědci žádali Ádera, který býval členem strany premiéra Viktora Orbána, aby zákon poslal k ústavnímu soudu, ale prezident málokdy zpochybňuje vládní plány.

Novela má převést správu výzkumných ústavů s třemi tisícovkami výzkumníků, které nyní spadají pod Maďarskou akademii věd (MTA), na nově ustanovenou 11člennou komisi, jejíhož předsedu bude jmenovat premiér Viktor Orbán na doporučení prezidenta MTA a ministra inovací a technologií. Ministrem je v současnosti autor návrhu zákona László Palkovics, který prozatím stane v čele komise. Polovinu zbylých křesel obsadí další členové vlády.

Podle Palkovicse je změna nutná k "zajištění udržitelné podpory dlouhodobé konkurenceschopnosti Maďarska a efektivnějšího využití prostředků". Během rozpravy v parlamentu ministr rovněž tvrdil, že díky nové úpravě bude "více badatelů efektivně přispívat do maďarské ekonomiky".

Prezident MTA László Lovász nedávno novelu odsoudil kvůli tomu, že jde proti principům Evropské unie v oblasti financování výzkumu a ohrožuje akademickou svobodu. Lovász se obává, že by se nový zákon mohl stát znepokojujícím příkladem, který by mohly následovat další vlády zemí EU toužící po větším vlivu na výzkum. Chystá se ho proto napadnout u maďarského ústavního soudu.

Proti návrhu v minulosti demonstrovaly tisíce lidí.

Premiér od roku 2010 zemi vládne s podporou ústavní většiny v parlamentu a za tu dobu významně proměnil některé veřejné instituce, zejména v oblastech justice, vzdělávání a médií, napsala agentura AFP. Většinu těchto kroků doprovázely protesty a i kritika ze zahraničí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz mikroplastů? Chystaná směrnice EU může být pohromou pro sport

22.07.2019 13:13 Plán Evropské unie na zákaz mikroplastů může ohrozit využívání tisíců hřišť s umělými trávníky. Od…

U Francie našli ponorku La Minerve, za nejasných okolností zmizela v roce…

22.07.2019 12:45 Francouzské námořnictvo našlo vrak ponorky La Minerve, která zmizela s 52 muži na palubě v lednu…

Lech Walesa prohrál soudní bitvu. Musí se omluvit Kaczyńskému

22.07.2019 12:42 Aktualizováno Odvolací soud v Gdaňsku na severu Polska dnes ponechal v platnosti rozsudek ve při mezi šéfem…

V Británii se hroutí vláda. Rezignoval vlivný náměstek, čeká se smršť…

22.07.2019 12:35 V Británii odstoupil náměstek ministra zahraničí Alan Duncan. Jde o rezignaci v době, kdy se blíží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama