Zlodějský byznys, který vynáší miliony. Ze dna oceánů mizí válečné lodě a ponorky

Desítky válečných lodí a ponorek z druhé světové války zmizely ze dna oceánu nedaleko malajského pobřeží. Jsou za to zodpovědné skupiny zlodějů, kteří prodávají vyzvednuté lodě za miliony dolarů. Podle posledního zjištění zmizely další dvě německé ponorky, a to včetně těl utopených námořníků.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Útok námořní pěchoty na ostrov Peleliu
doporučujeme

Spolu s těly 79 členů posádky zmizely dvě německé ponorky z doby druhé světové války. Potopily se nedaleko malajského pobřeží v roce 1941. Zbylo po nich jen několik úlomků a informace o jejich přibližné pozici před potopením.

Na dně u Malajsie, Indonésie a Singapuru se nachází pozůstatky více než sta ztroskotaných lodí a podle mezinárodních dohod by měly zůstat netknuté, a to nejen kvůli jejich historickému významu, ale i proto, že se staly hroby pro spoustu lidí.

Zároveň jsou ale lákavým zdrojem pro potápěče, kteří jen za samotnou potopenou loď mohou získat víc než milion dolarů. Kvůli této činnosti bylo částečně nebo úplně vyzvednuto zhruba čtyřicet lodí a ponorek. Nacházely se v nich víc než čtyři tisíce těl Australanů, Američanů, Britů, Němců a Japonců. Zdá se, že další dvě německé ponorky potkal stejný osud.

Bývalá německá ministryně, zodpovědná za válečné veterány, Jet Bussemakerová, která je zároveň vnučkou velitele jedné z ponorek Antona Bussemakera, na problém zmizelých válečných lodích upozorňovala už v minulosti. "Už tehdy byla známa svědectví, podle kterých jedna z ponorek zmizela," řekla pro The Guardian.

Plocha mezi jižní Čínou a jihozápadní částí Tichého oceánu byla klíčovou především v době útoku na Pearl Harbor. Proto není divu, že se hemží troskami válečných lodí.

Letos Malajsie a Německo uzavřely dohodu, podle které bude zpřísněna ochrana v této části oceánu, ale není jisté, jestli se podaří zloděje zastavit. 

Podle německého ministra obrany Anka Bijlevelda byli příbuzní členů posádek zmizelých ponorek informováni o tom, co se stalo, a na jejich počest byla uspořádána pietní akce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasistický útok v Německu? Muž těžce zranil Eritrejce, pak se zabil

23.07.2019 13:04 Aktualizováno Útočník, který v pondělí v německém Wächtersbachu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem postřelil…

V Rakousku řádil pedofilní lékař, dle policie zneužil 87 malých chlapců

23.07.2019 12:41 V případě rakouského lékaře, který je podezřelý ze sexuálního zneužívání dětských pacientů,…

Sucho komplikuje dopravu na Rýnu, lodě nemohou být plně naložené

23.07.2019 11:53 Sucho a pokles hladiny vody komplikuje v Německu lodní dopravu na řece Rýn. Na některých úsecích…

Kosovský expremiér Haradinaj míří do Haagu, čeká ho slyšení před tribunálem

23.07.2019 11:22 Kosovský expremiér Ramush Haradinaj, který v pátek podal demisi kvůli předvolání ke zvláštnímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama