Zlodějský byznys, který vynáší miliony. Ze dna oceánů mizí válečné lodě a ponorky

Desítky válečných lodí a ponorek z druhé světové války zmizely ze dna oceánu nedaleko malajského pobřeží. Jsou za to zodpovědné skupiny zlodějů, kteří prodávají vyzvednuté lodě za miliony dolarů. Podle posledního zjištění zmizely další dvě německé ponorky, a to včetně těl utopených námořníků.

Útok námořní pěchoty na ostrov Peleliu
doporučujeme

Spolu s těly 79 členů posádky zmizely dvě německé ponorky z doby druhé světové války. Potopily se nedaleko malajského pobřeží v roce 1941. Zbylo po nich jen několik úlomků a informace o jejich přibližné pozici před potopením.

Na dně u Malajsie, Indonésie a Singapuru se nachází pozůstatky více než sta ztroskotaných lodí a podle mezinárodních dohod by měly zůstat netknuté, a to nejen kvůli jejich historickému významu, ale i proto, že se staly hroby pro spoustu lidí.

Zároveň jsou ale lákavým zdrojem pro potápěče, kteří jen za samotnou potopenou loď mohou získat víc než milion dolarů. Kvůli této činnosti bylo částečně nebo úplně vyzvednuto zhruba čtyřicet lodí a ponorek. Nacházely se v nich víc než čtyři tisíce těl Australanů, Američanů, Britů, Němců a Japonců. Zdá se, že další dvě německé ponorky potkal stejný osud.

Bývalá německá ministryně, zodpovědná za válečné veterány, Jet Bussemakerová, která je zároveň vnučkou velitele jedné z ponorek Antona Bussemakera, na problém zmizelých válečných lodích upozorňovala už v minulosti. "Už tehdy byla známa svědectví, podle kterých jedna z ponorek zmizela," řekla pro The Guardian.

Plocha mezi jižní Čínou a jihozápadní částí Tichého oceánu byla klíčovou především v době útoku na Pearl Harbor. Proto není divu, že se hemží troskami válečných lodí.

Letos Malajsie a Německo uzavřely dohodu, podle které bude zpřísněna ochrana v této části oceánu, ale není jisté, jestli se podaří zloděje zastavit. 

Podle německého ministra obrany Anka Bijlevelda byli příbuzní členů posádek zmizelých ponorek informováni o tom, co se stalo, a na jejich počest byla uspořádána pietní akce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty

10.08.2020 20:23 Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty. Slovenskému Denníku N to potvrdil mluvčí slovenské…

Paříž zavedla zóny, kde se musí povinně nosit roušky. Opatření je terčem…

10.08.2020 19:18 Aktualizováno Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a…

Školy v Berlíně mohou vyučovat i bez dodržování odstupu

10.08.2020 19:04 Školy v německém hlavním městě mohou vyučovat i bez dodržování jinak platného nařízení o minimálním…

Češi mířící do Řecka budou muset mít test na covid

10.08.2020 18:46 Aktualizováno Řecko kvůli nárůstu případů nákazy koronavirem zpřísňuje epidemická opatření, včetně pravidel pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama