Diplomatický skandál má dohru. Únik depeší o Trumpovi vyšetřuje protiteroristická policie

Britská policie zahájila vyšetřování úniku depeší velvyslance ve Spojených státech Kima Darrocha, který kvůli kritickým vyjádřením na adresu prezidenta Donalda Trumpa rezignoval. Podle policejních představitelů existuje "jasný veřejný zájem", aby byl původce zveřejnění tajných zpráv potrestán. Informovala o tom britská média.

Donald Trump
doporučujeme

Obsah diplomatických depeší, které minulý víkend zveřejnil nedělník Mail on Sunday, vyvolal na obou stranách Atlantiku kritické reakce. Darroch za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je "nestabilní" a "neschopný" a jeho vláda "nešikovná" či "naprosto nefunkční".

Trump po zveřejnění zpráv začal ambasadora kritizovat a prohlásil, že s ním USA již nebudou spolupracovat. Diplomat, jehož i po Trumpově reakci podržela ve funkci premiérka Theresa Mayová, ve středu oznámil svou rezignaci.

"Vzhledem k široce známým důsledkům toho úniku jsem přesvědčen, že mezinárodní vztahy Spojeného království byly poškozeny a existuje jasný veřejný zájem pohnat odpovědného člověka či lidi před spravedlnost," řekl v pátek médiím policejní komisař Neil Basu. Vyšetřování se podle něho chopilo protiteroristické oddělení londýnské policie, které se zabývá prohřešky proti zákonu o úředních tajemstvích.

Své vlastní pátrání po původci či původcích úniku, za nímž někteří diplomaté vidí mocenský boj, již dříve zahájila i britská vláda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Slovensko má 75 nově nakažených, nejvíc od konce dubna. Ohnisko je na jihu…

12.08.2020 14:09 Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 75 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

"Jako trest odnětí svobody." Páry oddělené koronavirem bojují o možnost…

12.08.2020 13:35 Každodenní stesk, osamělost a žádný fyzický kontakt jsou nedílnou součástí celosvětové pandemie…

Covid-19: V Německu rychle přibývá nových případů, ministr je skeptický…

12.08.2020 13:14 Aktualizováno V Německu začal po třech dnech opět strměji růst počet nově odhalených případů nákazy koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama