Diplomatický skandál má dohru. Únik depeší o Trumpovi vyšetřuje protiteroristická policie

Britská policie zahájila vyšetřování úniku depeší velvyslance ve Spojených státech Kima Darrocha, který kvůli kritickým vyjádřením na adresu prezidenta Donalda Trumpa rezignoval. Podle policejních představitelů existuje "jasný veřejný zájem", aby byl původce zveřejnění tajných zpráv potrestán. Informovala o tom britská média.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

Obsah diplomatických depeší, které minulý víkend zveřejnil nedělník Mail on Sunday, vyvolal na obou stranách Atlantiku kritické reakce. Darroch za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je "nestabilní" a "neschopný" a jeho vláda "nešikovná" či "naprosto nefunkční".

Trump po zveřejnění zpráv začal ambasadora kritizovat a prohlásil, že s ním USA již nebudou spolupracovat. Diplomat, jehož i po Trumpově reakci podržela ve funkci premiérka Theresa Mayová, ve středu oznámil svou rezignaci.

"Vzhledem k široce známým důsledkům toho úniku jsem přesvědčen, že mezinárodní vztahy Spojeného království byly poškozeny a existuje jasný veřejný zájem pohnat odpovědného člověka či lidi před spravedlnost," řekl v pátek médiím policejní komisař Neil Basu. Vyšetřování se podle něho chopilo protiteroristické oddělení londýnské policie, které se zabývá prohřešky proti zákonu o úředních tajemstvích.

Své vlastní pátrání po původci či původcích úniku, za nímž někteří diplomaté vidí mocenský boj, již dříve zahájila i britská vláda.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci se valí balkánskou trasou, Slovinsko proti nim nasadilo armádu

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ostrahu slovinské hranice s Chorvatskem ode dneška posílilo 35 vojáků. Mají zabránit rostoucímu…

Přijmout 20 tisíc uprchlíků dokáže každé město. Z Německa přichází…

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Starosta německého Rostocku Roland Methling tvrdí, že jeho město chce dobrovolně přijmout uprchlíky…

Čtrnáct zemí EU se shodlo na přerozdělování migrantů. Je mezi nimi Česko?

22.07.2019 21:47 Čtrnáct států Evropské unie se "v této fázi v zásadě" dohodlo na novém mechanismu přerozdělování…

Británie vyzývá Írán k okamžitému propuštění tankeru, zasedl krizový tým…

22.07.2019 19:32 Aktualizováno Británie dnes vyzvala Írán, aby okamžitě propustil britský tanker Stena Impero, který zadržely…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama