Justici došla trpělivost. Katalánský premiér Quim Torra bude souzen za neposlušnost

Předseda katalánské vlády Quim Torra bude souzen za neposlušnost, protože odmítl z veřejných budov nechat odstranit v během místních a evropských voleb separatistické symboly. Rozhodl o tom soudce katalánského nejvyššího soudu, napsal dnes list El País. Proti rozhodnutí o zahájení procesu se lze podle deníku odvolat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Quim Torra (Katalánsko)
doporučujeme

Prokuratura žádá pro Torra zákaz výkonu veřejných funkcí na 20 měsíců. Pokud by byl Torra za neposlušnost odsouzen, nemohl by dále vést vládu autonomního regionu na severovýchodě Španělska. Vedle neposlušnosti zvažuje soudce katalánského nejvyššího soudu Torru soudit i za to, že jako státní zaměstnanec nepomohl při výkonu správy nebo spravedlnosti. V tom případě by mu hrozilo pozastavení funkce na dva až tři roky.

Spor se rozhořel už během předvolební kampaně na počátku března. Torra dvakrát ignoroval výzvu ústřední volební komise, aby ze všech veřejných budov nechal odstranit transparenty a žluté stužky obecně považované za symbol podpory katalánským lídrům, kteří byli nedávno souzeni španělským nejvyšším soudem v Madridu kvůli referendu o nezávislosti Katalánska z října 2017. Verdikt v jejich procesu se očekává v září.

Volební komise tehdy připustila, že symboly mohou používat politické strany, nikoliv však veřejné úřady, které musí podle ní respektovat politickou neutralitu před volbami.

První výzvu Torra neuposlechl a podal proti ní stížnost, na druhou reagoval až několik hodin předtím, než měla transparenty sundat katalánská policie. Torra transparenty ale pouze vyměnil za jiné, na nichž je nápis "Svobodu názoru a vyjadřování, článek 19 deklarace o lidských právech".

Torra v květnu přiznal u katalánského nejvyššího soudu, že "nezákonný" pokyn komise úmyslně neuposlechl, protože ji pokládá za "nekompetentní" orgán a sám má "vyšší mandát" od lidu.

"Ano, neuposlechl jsem," řekl Torra v rozhovoru s deníkem El Público. Zahájení procesu podle něj "manifestuje politickou vůli vyhrát u soudu, co stát nezískal u volebních uren". Šéf katalánské vlády se hájí "svobodou slova".

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasistický útok v Německu? Muž těžce zranil Eritrejce, pak se zabil

23.07.2019 13:04 Aktualizováno Útočník, který v pondělí v německém Wächtersbachu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem postřelil…

V Rakousku řádil pedofilní lékař, dle policie zneužil 87 malých chlapců

23.07.2019 12:41 V případě rakouského lékaře, který je podezřelý ze sexuálního zneužívání dětských pacientů,…

Sucho komplikuje dopravu na Rýnu, lodě nemohou být plně naložené

23.07.2019 11:53 Sucho a pokles hladiny vody komplikuje v Německu lodní dopravu na řece Rýn. Na některých úsecích…

Kosovský expremiér Haradinaj míří do Haagu, čeká ho slyšení před tribunálem

23.07.2019 11:22 Kosovský expremiér Ramush Haradinaj, který v pátek podal demisi kvůli předvolání ke zvláštnímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama