Justici došla trpělivost. Katalánský premiér Quim Torra bude souzen za neposlušnost

Předseda katalánské vlády Quim Torra bude souzen za neposlušnost, protože odmítl z veřejných budov nechat odstranit v během místních a evropských voleb separatistické symboly. Rozhodl o tom soudce katalánského nejvyššího soudu, napsal dnes list El País. Proti rozhodnutí o zahájení procesu se lze podle deníku odvolat.

Quim Torra (Katalánsko)
doporučujeme

Prokuratura žádá pro Torra zákaz výkonu veřejných funkcí na 20 měsíců. Pokud by byl Torra za neposlušnost odsouzen, nemohl by dále vést vládu autonomního regionu na severovýchodě Španělska. Vedle neposlušnosti zvažuje soudce katalánského nejvyššího soudu Torru soudit i za to, že jako státní zaměstnanec nepomohl při výkonu správy nebo spravedlnosti. V tom případě by mu hrozilo pozastavení funkce na dva až tři roky.

Spor se rozhořel už během předvolební kampaně na počátku března. Torra dvakrát ignoroval výzvu ústřední volební komise, aby ze všech veřejných budov nechal odstranit transparenty a žluté stužky obecně považované za symbol podpory katalánským lídrům, kteří byli nedávno souzeni španělským nejvyšším soudem v Madridu kvůli referendu o nezávislosti Katalánska z října 2017. Verdikt v jejich procesu se očekává v září.

Volební komise tehdy připustila, že symboly mohou používat politické strany, nikoliv však veřejné úřady, které musí podle ní respektovat politickou neutralitu před volbami.

První výzvu Torra neuposlechl a podal proti ní stížnost, na druhou reagoval až několik hodin předtím, než měla transparenty sundat katalánská policie. Torra transparenty ale pouze vyměnil za jiné, na nichž je nápis "Svobodu názoru a vyjadřování, článek 19 deklarace o lidských právech".

Torra v květnu přiznal u katalánského nejvyššího soudu, že "nezákonný" pokyn komise úmyslně neuposlechl, protože ji pokládá za "nekompetentní" orgán a sám má "vyšší mandát" od lidu.

"Ano, neuposlechl jsem," řekl Torra v rozhovoru s deníkem El Público. Zahájení procesu podle něj "manifestuje politickou vůli vyhrát u soudu, co stát nezískal u volebních uren". Šéf katalánské vlády se hájí "svobodou slova".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 12:14 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další…

Ukrajina hlásí rekordních 1847 případů koronaviru za den

15.08.2020 11:31 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní…

Počet nově nakažených v Německu se třetí den pohybuje nad 1400

15.08.2020 08:53 Třetí den v řadě zaznamenalo Německo více než 1400 nových případů nákazy koronavirem. V pátek se…

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama