Madrid udeří na potomky diktátora Franka, mají vrátit honosné sídlo

Španělská vláda chce na potomcích Franciska Franka vysoudit panský dvůr Pazo de Meirás v Galicii na severozápadě země. Někdejší diktátor, který zemi vládl v letech 1939-75, ho podle kabinetu získal nezákonně, napsala agentura AP. Pazo de Meirás nyní patří Frankovým vnoučatům.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Francisco Franco
doporučujeme

Španělské ministerstvo spravedlnosti se odvolává na nově nalezené dokumenty. Vyplývá z nich, že na prodej nemovitosti frankistické organizaci v roce 1938 museli pod nátlakem přispívat místní lidé. Franco panský dvůr získal - podle resortu spravedlnosti podvodně - o tři roky později.

Nemovitost, která se nyní nabízí k prodeji za více než pět milionů eur (asi 128 milionů korun), by podle resortu měla patřit veřejnosti.

zdroj: YouTube

Španělská socialistická vláda vede s Frankovou rodinou také vleklý soudní spor ohledně exhumace diktátorových ostatků z baziliky v památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu.

"Vyhrožovali nám (zástupci vlády), že pokud (ohledně exhumace) neustoupíme, přijde odplata a tohle je její součástí," řekl agentuře Reuters jeden z Frankových vnuků.

Diktátor, který zemřel v roce 1975, má v zemi stále dost příznivců. Obdivují ho mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci se valí balkánskou trasou, Slovinsko proti nim nasadilo armádu

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ostrahu slovinské hranice s Chorvatskem ode dneška posílilo 35 vojáků. Mají zabránit rostoucímu…

Přijmout 20 tisíc uprchlíků dokáže každé město. Z Německa přichází…

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Starosta německého Rostocku Roland Methling tvrdí, že jeho město chce dobrovolně přijmout uprchlíky…

Čtrnáct zemí EU se shodlo na přerozdělování migrantů. Je mezi nimi Česko?

22.07.2019 21:47 Čtrnáct států Evropské unie se "v této fázi v zásadě" dohodlo na novém mechanismu přerozdělování…

Británie vyzývá Írán k okamžitému propuštění tankeru, zasedl krizový tým…

22.07.2019 19:32 Aktualizováno Británie dnes vyzvala Írán, aby okamžitě propustil britský tanker Stena Impero, který zadržely…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama