Visla vysychá. Ve Varšavě začíná ukazovat dno, mohla by vydat poklady

Hladina polské řeky Visly natolik poklesla, že je místy vidět dno. "Pouhé centimetry nás dělí od dalšího rekordu pokud jde o nejnižší hladinu vody," ohlásila televize TVN 24. Stávající rekord není nijak starý, vznikl v srpnu 2015. Momentálně je hladina řeky podle ukazatele u varšavských nábřežních bulvárů na úrovni 44 centimetrů. Před čtyřmi lety klesla hladina řeky ještě o tři centimetry níže.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pokud bude hladina dál klesat, řeka by podle stanice mohla znovu ukázat poklady, které po staletí skrývá. V srpnu 2015 se mezi dvěma varšavskými mosty na světlo dostaly památky na vpád švédských vojsk na konci 17. století, který například popsal spisovatel Henryk Sinkiewicz v románu Potopa. Momentálně je na tomto místě vody po kolena, což využívají hlavně rybáři.

"Je v povaze řek, že úroveň vody v nich klesá, když neprší. Komplikuje to plavbu, je třeba si dávat pozor. Ale to jsou zákony přírody," varovala Kinga Czerwińská z říční policie. Ta podle ní ještě nezaznamenala žádný případ uvíznutí plavidla na mělčině. "Zásobování obyvatel vodou je zajištěné," ujišťuje mluvčí varšavské radnice Ewa Rogalová.

Televize připomněla, že ještě před pár týdny se Visla natolik vzedmula, že musela být přerušena stavba nového mostu na jihu polské metropole; ředitelství silnic a dálnice z obavy před povodní nechalo rozebrat pontonový most a odstranit z břehů stavební stroje a stavbařské kontejnery.

Loading...
Témata: řeky | Sucho | Polsko | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasistický útok v Německu? Muž těžce zranil Eritrejce, pak se zabil

23.07.2019 13:04 Aktualizováno Útočník, který v pondělí v německém Wächtersbachu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem postřelil…

V Rakousku řádil pedofilní lékař, dle policie zneužil 87 malých chlapců

23.07.2019 12:41 V případě rakouského lékaře, který je podezřelý ze sexuálního zneužívání dětských pacientů,…

Sucho komplikuje dopravu na Rýnu, lodě nemohou být plně naložené

23.07.2019 11:53 Sucho a pokles hladiny vody komplikuje v Německu lodní dopravu na řece Rýn. Na některých úsecích…

Kosovský expremiér Haradinaj míří do Haagu, čeká ho slyšení před tribunálem

23.07.2019 11:22 Kosovský expremiér Ramush Haradinaj, který v pátek podal demisi kvůli předvolání ke zvláštnímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama