Z Británie se stává policejní stát? Média ostře kritizují vyšetřování kauzy Darroch

Britští novináři kritizují policii, která vyšetřuje únik informací v případu zveřejněných diplomatických depeší bývalého velvyslance ve Spojených státech Kima Darrocha. Zástupci policie pohrozili médiím, že mohou čelit v případě uveřejnění uniklých tajných zpráv trestnímu stíhání, novináři a politici ale tvrdí, že takový postup by byl ohrožením svobody slova a udělal by z Británie "policejní stát".

Přidejte svůj názor

Jeremy Hunt
doporučujeme

Citlivý obsah diplomatických depeší, které minulý víkend zveřejnil nedělník Mail on Sunday, vyvolal na obou stranách Atlantiku napětí. Darroch za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je "nestabilní" a "neschopný" a jeho vláda "nešikovná" či "naprosto nefunkční".

Trump po zveřejnění těchto zpráv začal ambasadora kritizovat a prohlásil, že s ním USA již nebudou spolupracovat. Diplomat, jehož i po Trumpově reakci podržela ve funkci premiérka Theresa Mayová, ve středu ohlásil svou rezignaci.

Britská policie v pátek oznámila, že začala vyšetřovat, kdo je za únik diplomatických depeší odpovědný. Policejní komisař Neil Basu sice zdůraznil, že se bude zejména snažit nalézt osobu, která novinářům obsah Darrochových zpráv vyzradila, zároveň ale médiím nepřímo pohrozil, že jejich informování o kauze může být porušením zákona o utajovaných skutečnostech. Basu také řekl, že novináři se v tomto případě nemohou hájit tím, že o depeších "informovali ve veřejném zájmu", a mohli by čelit trestnímu stíhání.

Policie se zjevně domnívá, že žurnalisté mají přístup k dalším depeším, které by mohli zveřejnit, a snaží se tomu předejít. Novináři, ale i přední politici nicméně přístup policistů považují za nepřípustné zastrašování. "Stát, který vyhrožuje médiím, to je cesta, po které bychom se vydávat neměli," napsal na twitteru ministr zdravotnictví Matt Hancock.

Ministr zahraničí Jeremy Hunt na stejné sociální síti zase uvedl, že i když hodlá vyšetřit, kdo za úniky stojí, "bude beze zbytku bránit právo médií tyto úniky zveřejnit, pokud usoudí, že je to ve veřejném zájmu".

Uchazeč o křeslo nového britského premiéra Boris Johnson dnes sdělil, že případné vyšetřování novinářů by bylo "porušením svobody tisku a mělo by děsivé důsledky pro veřejnou debatu".

Ještě silnější slova zvolili zástupci britských médií. Hlavní editor listu The Evening Standard George Osborne postup policie označil za nepředložený a hloupý. Reportér listu The Sunday Times Tim Shipman ho považuje ta protidemokratický a zlověstný.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové rozdělení Evropy? Plynovod Nord Stream 2 má vážné geopolitické dopady

13.12.2019 22:55 Aktualizováno Chystané uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2 Spojenými státy je podle německých médií…

V Polsku zadrželi radikála, který podněcujícího podněcoval nenávist k Židům

13.12.2019 20:12 Polská tajná služba ABW dnes zadržela extremistu Jacka Miedlara. Informovala o tom agentura PAP s…

Exploze otřásla městem ve středním Německu. Jeden mrtvý, mnoho zraněných

13.12.2019 19:36 Aktualizováno Jeden člověk přišel o život a dalších jedenáct utrpělo zranění při dnešním výbuchu v obytném domě…

Příštích deset let bude pro svět zásadních, varuje Thunbergová

13.12.2019 18:57 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dnes připojila v severoitalském Turíně ke…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama