Francie slaví pád Bastily: Paříží pochodovaly tisíce vojáků, duněly tanky a stíhačky

Ústředním tématem dnešní vojenské přehlídky v Paříži u příležitosti francouzského státního svátku se stala spolupráce evropských armád. Prezident Emmanuel Macron tak podle televize France 24 chtěl předvést obrannou sílu Evropy. Po třídě Champs-Élysées defilovalo 4300 vojáků, skoro dvě stovky vozidel, přes 230 koní, 69 letadel a 39 helikoptér. Návštěvníkům se představili nejen francouzští vojáci, ale také jejich kolegové z Británie, Německa, Španělska, Belgie či Estonska.

Armáda Francie
doporučujeme

Nechyběly průjezdy obrněných transportérů, ale i tanků a dalších vojenských vozidel, přelety stíhaček, vrtulníků a transportních letadel, ukázka bezpilotních letounů či výstup akrobatické letky a zabarvení oblohy kouřem v barvách francouzské trikolory.

Tradiční podívanou u příležitosti výročí dobytí nenáviděné věznice Bastily a počátku Velké francouzské revoluce z roku 1789 byl i pochod francouzské cizinecké legie, který se od jiných vojenských sborů liší počtem kroků za minutu. Zatímco řádná francouzská armáda pochoduje v taktu 120 kroků za minutu, legionáři udržují pomalejší 88krokový marš. Odlišná je i tradiční slavnostní uniforma pro tuto příležitost, kdy stejnokroj tvoří bílé rukavice a hnědá kožená zástěra, a legionáře, jejichž zbraní je sekyra s dlouhým topůrkem, navíc zdobí plnovous.

Spolu s Macronem pochodující muže a ženy ve zbrani sledovali německá kancléřka Angela Merkelová, nizozemský premiér Mark Rutte nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Pozvána byla i britská premiérka Theresa Mayová, která ale nakonec místo sebe vyslala do Paříže svého faktického zástupce Davida Lidingtona.

K tématu přehlídky stanice France 24 poznamenala, že Macronovou klíčovou snahou zahraniční politiky je užší evropská vojenská spolupráce. "Nikdy od konce druhé světové války nebyla Evropa tolik důležitá," uvedl Macron v prohlášení před začátkem oslav. "Vytvoření evropské obrany ve spojení se Severoatlantickou aliancí, jejíž 70. výročí si připomínáme, je francouzskou prioritou," dodal prezident.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 12:14 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další…

Ukrajina hlásí rekordních 1847 případů koronaviru za den

15.08.2020 11:31 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní…

Počet nově nakažených v Německu se třetí den pohybuje nad 1400

15.08.2020 08:53 Třetí den v řadě zaznamenalo Německo více než 1400 nových případů nákazy koronavirem. V pátek se…

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama