Francie slaví pád Bastily: Paříží pochodovaly tisíce vojáků, duněly tanky a stíhačky

Ústředním tématem dnešní vojenské přehlídky v Paříži u příležitosti francouzského státního svátku se stala spolupráce evropských armád. Prezident Emmanuel Macron tak podle televize France 24 chtěl předvést obrannou sílu Evropy. Po třídě Champs-Élysées defilovalo 4300 vojáků, skoro dvě stovky vozidel, přes 230 koní, 69 letadel a 39 helikoptér. Návštěvníkům se představili nejen francouzští vojáci, ale také jejich kolegové z Británie, Německa, Španělska, Belgie či Estonska.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Armáda Francie
doporučujeme

Nechyběly průjezdy obrněných transportérů, ale i tanků a dalších vojenských vozidel, přelety stíhaček, vrtulníků a transportních letadel, ukázka bezpilotních letounů či výstup akrobatické letky a zabarvení oblohy kouřem v barvách francouzské trikolory.

Tradiční podívanou u příležitosti výročí dobytí nenáviděné věznice Bastily a počátku Velké francouzské revoluce z roku 1789 byl i pochod francouzské cizinecké legie, který se od jiných vojenských sborů liší počtem kroků za minutu. Zatímco řádná francouzská armáda pochoduje v taktu 120 kroků za minutu, legionáři udržují pomalejší 88krokový marš. Odlišná je i tradiční slavnostní uniforma pro tuto příležitost, kdy stejnokroj tvoří bílé rukavice a hnědá kožená zástěra, a legionáře, jejichž zbraní je sekyra s dlouhým topůrkem, navíc zdobí plnovous.

Spolu s Macronem pochodující muže a ženy ve zbrani sledovali německá kancléřka Angela Merkelová, nizozemský premiér Mark Rutte nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Pozvána byla i britská premiérka Theresa Mayová, která ale nakonec místo sebe vyslala do Paříže svého faktického zástupce Davida Lidingtona.

K tématu přehlídky stanice France 24 poznamenala, že Macronovou klíčovou snahou zahraniční politiky je užší evropská vojenská spolupráce. "Nikdy od konce druhé světové války nebyla Evropa tolik důležitá," uvedl Macron v prohlášení před začátkem oslav. "Vytvoření evropské obrany ve spojení se Severoatlantickou aliancí, jejíž 70. výročí si připomínáme, je francouzskou prioritou," dodal prezident.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie nebude poslouchat příkazy Francie, běsní Salvini. Schůzku k migraci…

23.07.2019 13:23 Italský ministr vnitra Matteo Salvini kritizoval francouzsko-německý návrh mechanismu…

Rasistický útok v Německu? Muž těžce zranil Eritrejce, pak se zabil

23.07.2019 13:04 Aktualizováno Útočník, který v pondělí v německém Wächtersbachu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem postřelil…

V Rakousku řádil pedofilní lékař, dle policie zneužil 87 malých chlapců

23.07.2019 12:41 V případě rakouského lékaře, který je podezřelý ze sexuálního zneužívání dětských pacientů,…

Sucho komplikuje dopravu na Rýnu, lodě nemohou být plně naložené

23.07.2019 11:53 Sucho a pokles hladiny vody komplikuje v Německu lodní dopravu na řece Rýn. Na některých úsecích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama