Šílenství v Pamploně pro letošek skončilo. Při běhu s býky zraněno 53 lidí

Ve španělské Pamploně dnes končí tradiční oslavy svátku svatého Fermína, jejichž součástí jsou běhy s býky v ulicích města. Dnes ráno běželi býci úzkými uličkami z ohrady do arény po osmé, a letos tedy naposled. Jeden z nich při tom nabral na rohy tři muže. Dva Australané a jeden Španěl skončili s vážnými zraněními v nemocnici. Celkem se při bězích s býky letos vážněji zranilo 35 lidí, osm z nich poranila zvířata svými rohy, uvedla agentura AFP.

Býk na koridě
doporučujeme

Do Pamplony se kvůli adrenalinové zábavě každý rok sjíždí až milion turistů, většina z nich ale běhům s býky a večerním koridám jen přihlíží. Ti nejodvážnější se ale oblečou do bílého, uvážou na krk červený šátek a spolu s býky absolvují necelý kilometr dlouhou trasu, jejíž uběhnutí trvá zpravidla jen několik minut. Tak zvané "encierros", jak se běhům před býky v ulicích říká, si často vyžádají množství zraněných, a to nejen při kontaktu s půl tuny těžkými býčími samci, ale i při tlačenicích nebo nehodách.

Dnes způsobil paniku v davu největší z šesti býků, který se oddělil od stáda a obrátil se proti běžcům. Jednoho muže přehodil přes rohy na zem, pak ke zdi přitlačil další dva turisty. Mluvčí místní nemocnice Tomás Belzunegui uvedl, že zraněné lékaři ošetřili a že nejsou v ohrožení života.

Celkem letos býci nabrali na rohy osm lidí. Byli mezi nimi i dva Američané, z nichž jeden utrpěl zranění na krku ve chvíli, kdy se pokoušel pořídit si selfie. V nemocnici skončilo 35 účastníků běhů, během oslav se ale celkově lehce zranily stovky lidí, uvedli zástupci Červeného kříže.

zdroj: YouTube

Historie festivalu, zvaného sanfermines, který světově zpopularizoval americký spisovatel Ernest Hemingway v roce 1926 novelou Fiesta, sahá až do 14. století. V poslední době jsou ale oslavy stále populárnější a baskická Pamplona, která má 190.000 obyvatel, každoročně praská ve švech.

Loni se při bězích s býky v ulicích města zranilo 42 lidí, jen dva z nich ale zvířata nabrala na rohy. Poslední smrtelnou oběť si běh s býky v Pamploně vyžádal v roce 2009, kdy sedmadvacetiletý Španěl podlehl zraněním plic a srdce. Za posledních sto let zemřelo při běhu s býky v Pamploně 15 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina hlásí rekordních 1847 případů koronaviru za den

15.08.2020 11:31 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní…

Počet nově nakažených v Německu se třetí den pohybuje nad 1400

15.08.2020 08:53 Třetí den v řadě zaznamenalo Německo více než 1400 nových případů nákazy koronavirem. V pátek se…

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 08:13 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v polském hlavním městě s ministrem obrany podepíše…

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama