Definitivní krach jaderné dohody? Francii, Británii a Německo děsí krize v Perském zálivu

Francie, Británie a Německo dnes vyjádřily znepokojení nad stupňováním napětí v Perském zálivu a rizikem krachu dohody mezinárodních mocností s Íránem o jeho jaderném programu z roku 2015. Ve společném prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters, vyzývají evropští signatáři dohody k obnově dialogu mezi oběma stranami. Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v televizním projevu řekl, že Írán je připraven jednat se Spojenými státy, jestliže Washington zruší své sankce a vrátí se k jaderné dohodě, od níž odstoupil v roce 2018.

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

"Vždycky jsme věřili v jednání... Jestliže (USA) zruší sankce, ukončí ekonomický nátlak a vrátí se k dohodě, jsme připraveni jednat s Amerikou hned dnes, rovnou a kdekoliv," řekl íránský prezident.

V důsledku obnovených sankcí USA proti Íránu a rozhodnutí Teheránu už dále nedodržovat některé z jeho závazků, by se mohla dohoda podepsaná dnešního data před čtyřmi lety zhroutit, obává se trojice evropských států.

"Rizika jsou taková, že je nezbytné, aby všechny zainteresované strany zvážily možné důsledky, začaly jednat odpovědně a zaměřily se na hledání prostředků, jak zastavit eskalaci napětí a obnovit dialog," stojí v prohlášení zveřejněném úřadem francouzského prezidenta.

Dohodu zakotvující zmírnění sankcí vůči Teheránu výměnou za omezení jeho jaderného programu loni vypověděly Spojené státy. Washington následně na Teherán uvalil nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Teherán požádal ostatní signatáře smlouvy, tedy Francii, Británii, Německo, Rusko a Čínu, aby ho od dopadů amerických sankcí uchránili, ti to ale neučinili. Írán letos v květnu sdělil, že některé závazky z dohody přestává plnit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažení na Maltě přibývají rekordním tempem

15.08.2020 17:46 Malta zaznamenala za poslední den vůbec nejvyšší přírůstek nových případů nákazy koronavirem od…

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 16:28 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další…

Zeman se chová jako nemocný starý muž, rozděluje Česko, píše německý tisk

15.08.2020 15:10 Miloš Zeman se chová stále více jako svéhlavý, starý a nemocný muž. V rozsáhlém materiálu o českém…

Dánsko kvůli koronaviru zavede povinné roušky v hromadné dopravě

15.08.2020 14:12 Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama