Definitivní krach jaderné dohody? Francii, Británii a Německo děsí krize v Perském zálivu

Francie, Británie a Německo dnes vyjádřily znepokojení nad stupňováním napětí v Perském zálivu a rizikem krachu dohody mezinárodních mocností s Íránem o jeho jaderném programu z roku 2015. Ve společném prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters, vyzývají evropští signatáři dohody k obnově dialogu mezi oběma stranami. Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v televizním projevu řekl, že Írán je připraven jednat se Spojenými státy, jestliže Washington zruší své sankce a vrátí se k jaderné dohodě, od níž odstoupil v roce 2018.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

"Vždycky jsme věřili v jednání... Jestliže (USA) zruší sankce, ukončí ekonomický nátlak a vrátí se k dohodě, jsme připraveni jednat s Amerikou hned dnes, rovnou a kdekoliv," řekl íránský prezident.

V důsledku obnovených sankcí USA proti Íránu a rozhodnutí Teheránu už dále nedodržovat některé z jeho závazků, by se mohla dohoda podepsaná dnešního data před čtyřmi lety zhroutit, obává se trojice evropských států.

"Rizika jsou taková, že je nezbytné, aby všechny zainteresované strany zvážily možné důsledky, začaly jednat odpovědně a zaměřily se na hledání prostředků, jak zastavit eskalaci napětí a obnovit dialog," stojí v prohlášení zveřejněném úřadem francouzského prezidenta.

Dohodu zakotvující zmírnění sankcí vůči Teheránu výměnou za omezení jeho jaderného programu loni vypověděly Spojené státy. Washington následně na Teherán uvalil nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Teherán požádal ostatní signatáře smlouvy, tedy Francii, Británii, Německo, Rusko a Čínu, aby ho od dopadů amerických sankcí uchránili, ti to ale neučinili. Írán letos v květnu sdělil, že některé závazky z dohody přestává plnit.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci se valí balkánskou trasou, Slovinsko proti nim nasadilo armádu

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ostrahu slovinské hranice s Chorvatskem ode dneška posílilo 35 vojáků. Mají zabránit rostoucímu…

Přijmout 20 tisíc uprchlíků dokáže každé město. Z Německa přichází…

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Starosta německého Rostocku Roland Methling tvrdí, že jeho město chce dobrovolně přijmout uprchlíky…

Čtrnáct zemí EU se shodlo na přerozdělování migrantů. Je mezi nimi Česko?

22.07.2019 21:47 Čtrnáct států Evropské unie se "v této fázi v zásadě" dohodlo na novém mechanismu přerozdělování…

Británie vyzývá Írán k okamžitému propuštění tankeru, zasedl krizový tým…

22.07.2019 19:32 Aktualizováno Británie dnes vyzvala Írán, aby okamžitě propustil britský tanker Stena Impero, který zadržely…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama