Německé zdravotnictví se otřese v základech? Polovina nemocnic má skončit

V Německu je podle nové studie příliš mnoho nemocnic. Aby se zlepšila péče o pacienty, bylo by jich třeba více než polovinu zrušit. Skončit by podle odborníků z Bertelsmannovy nadace měly především menší kliniky. Právě ty totiž často nemají potřebné moderní přístroje a jejich personál dostatek zkušeností.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

O správném počtu nemocnic se v Německu vedou spory dlouhodobě. Podle studie Bertelsmannovy nadace, o které dnes informovala agentura DPA, by se měl jejich počet pro dosažení lepší péče o pacienty měl snížit ze současných téměř 1400 na méně než 600. Fungovat by měly nadále jen větší a lepší lůžková zdravotnická zařízení, která by tak mohla získat drahé přístroje i více personálu.

"Jen kliniky s větším počtem oddělení a více pacienty mohou nasbírat dostatek zkušeností pro bezpečnou péči," uvedli autoři studie. Podle nich za řadu zdravotních komplikací i případů úmrtí může právě nedostatek zkušeností lékařů a sester v malých nemocnicích, které navíc často nemají k dispozici drahé přístroje potřebné k péči o pacienty mimo jiné po infarktu či mozkové mrtvici.

Radikálním snížením počtu nemocnic by se podle Bertelsmannovy nadace dala zlepšit především akutní péče, ale i plánování operací. Řešením by mohl být tento krok také pro chronický nedostatek zdravotnického personálu.

Rychlá dostupnost nemocniční péče i ve venkovských regionech, kterou se snaží současná německá vláda zachovat, je podle studie jen zdánlivou výhodou. V menších klinikách je totiž podle ní péče kvůli chybějícím odborníkům méně kvalitní.

Podle odborníků Bertelsmannovy nadace je v Německu problémem také počet lidí, kterým se péče v nemocnicích dostává. Zhruba pět milionů pacientů ročně by bylo podle nich možné ošetřit i ambulantně.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I v Evropském parlamentu si včera připomněli pád Berlínské zdi

14.11.2019 20:38 Aktualizováno Německo a další země Evropské unie si od minulého týdne připomínají pád Berlínské zdi z roku 1989 a…

U bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka našli nový hromadný hrob

14.11.2019 20:07 Dosud neznámý hromadný hrob vězňů bývalého nacistického vyhlazovacího tábora Treblinka, asi 100…

Británie má další problém. EU s ní zahájila řízení

14.11.2019 19:38 Evropská komise dnes zahájila proti Británii řízení za to, že odmítla navrhnout komisaře. Londýn…

Na pařížském okruhu shořel autobus Flixbusu, vezl 41 lidí

14.11.2019 18:25 Autobus společnosti Flixbus dnes odpoledne na pařížské okružní dálnici začal hořet. Plameny vozidlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama