Čaputová jednala s Dudou, shodli se na nutnosti jednoty NATO kvůli Rusku

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se dnes ve Varšavě shodla s polským prezidentem Andrzejem Dudou na nutnosti jednoty NATO kvůli nedobrým vztahům s Ruskem. Bezpečnostní spolupráce patřila k hlavním tématům, o nichž s hostitelem hovořila při své první návštěvě Polska od červnového nástupu do úřadu hlavy slovenského státu.

Přidejte svůj názor 73 komentářů

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Dnešní návštěvou Polska Čaputová ukončila své první cesty v roli prezidentky do sousedních zemí, které jsou členy visegrádské skupiny (V4). Vedle Polska s Slovenska je to Maďarsko a Česká republika.

"Jednotu aliance potřebujeme vzhledem k našim vztahům s Ruskem, které se nelepší," shodli se podle agentury TASR Čaputová a Duda. Prezidentka v této souvislosti vyjádřila nad touto situací politování, neboť jsou podle ní nutné konstruktivní vztahy s Ruskem.

NATO je podle Čaputové "základním pilířem naší obrany a bezpečnosti" a jednota mezi spojenci je klíčový předpoklad pro její dobré fungování. Rusku vyčetla, že na jeho straně nevidí ochotu k vzájemnému respektu ani úctu k pravidlům.

Oba prezidenti dali také najevo nespokojenost s tím, že V4 nebude mít svého zástupce ve vrcholných postech v rámci Evropské unie. "Není to dobrý výsledek, který se bohužel nepodařilo uhrát lepším způsobem," konstatovala slovenská prezidentka. Pokud jde o Slovensko, předpokládá, že členem Evropské komise zůstane dosavadní místopředseda a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič.

I dnes podobně jako předtím v Praze a Budapešti vyzdvihla Čaputová význam skupiny V4, která je podle ní důležitá pro svou schopnost přinášet celoevropská řešení a hledat pro ně spojence napříč Evropou.

Poukázala nicméně na rozdíly mezi státy V4 a naznačila, že ne ve všem s partnery v tomto uskupení souhlasí. "Některé země mají jiný přístup k řešení problémů, než je ten, který bych preferovala buď já osobně, nebo co preferujeme v rámci Slovenské republiky," citovala prezidentku slovenská média.

S Dudou, zvoleným za vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS), se Čaputová, původní profesí právnička, bavila také o nově vytvořené disciplinární komoře při polském nejvyšším soudu. Generální advokát Soudního dvora EU nedávno uvedl, že tento justiční disciplinární orgán nesplňuje požadavky ohledně soudcovské nezávislosti platné v unii. "Je velmi důležité, aby disciplinární soudnictví fungovalo bez politických nátlaků, to je velmi důležité pro demokracii," uvedla podle polského rádia RMF FM slovenská prezidentka.

Vláda národně konzervativního PiS po nástupu k moci v roce 2015 prosadila justiční reformu, která podle Bruselu, opozice i nevládních organizací posílila vliv politiků na soudnictví a ohrozila jeho nezávislost.

Loading...
Vstupte do diskuze (73)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zfetovaní agresivní migranti spí na ulicích. Úřady jsou bezradné

17.08.2019 11:54 V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem…

Vojáci v Německu budou jezdit rychlíky zdarma

17.08.2019 08:47 Vojáci v uniformě budou mít v německých rychlících už brzy jízdné zdarma. Podle agentury DPA se na…

Francouzi ukradli z pláže na Sardinii 40 kilogramů písku. Hrozí jim až 6…

17.08.2019 07:33 Bezmála 40 kilogramů písku původem z pláže na jihu italského ostrova Sardinie objevili policisté…

Letošní Halloween obzvlášť děsí. Merkelová chce brzy jednat s Johnsonem o…

16.08.2019 22:01 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová se chce brzy osobně sejít s britským premiérem Borisem Johnsonem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama