Ve Španělsku krachla jednání o koalici. Země míří k předčasným volbám

Šéf španělských socialistů a úřadující premiér Pedro Sánchez dnes ohlásil neúspěšný konec rozhovorů se stranou Unidas Podemos, s níž byl jako s jedinou ochoten vytvořit vládní koalici. Podle agentury Reuters se tím zvýšila pravděpodobnost, že Španělé budou muset jít na podzim opět k předčasným volbám. O důvěru bude Sánchez žádat parlament za týden. Podemos ovšem informaci o krachu jednání nepotvrdila.

Přidejte svůj názor

Pedro Sánchez
doporučujeme

Opakované hlasování by bylo již čtvrtým v posledních čtyřech letech, což by bylo pro mladou španělskou demokracii bezprecedentní. Již nyní podle Reuters mnozí pozorovatelé místní politické scény vyjadřují názor, že současný španělský politický systém je nefunkční a není schopen řešit palčivé problémy, jako je napjatý státní rozpočet či katalánský separatismus.

Tři měsíce poté, co socialisté zvítězili v dubnových parlamentních volbách, Sánchez uvedl, že jednání s levicovou stranou Unidas Podemos skončilo. Jejího předsedu Pabla Iglesiase obvinil, že k rozhovorům nepřistupoval v dobré víře. "Pan Iglesias jednostranným přerušením rozhovorů zavřel dveře před jakýmkoli jednáním," řekl Sánchez rádiu SER s tím, že programové neshody obou stran byly beztak příliš velké na to, aby umožnily vládní koalici vzniknout.

Sánchez se zdráhal přibrat Iglesiovu formaci do plnohodnotné koalice a nabízel jí pouze nominaci technokratických ministrů. Iglesias již minulý týden označil návrh za "idiotský".

Jeden z hlavních představitelů Unidas Podemos Pablo Echenique ale odmítl potvrdit, že rozhovory jsou skutečně mrtvé. Naopak řekl, že je přesvědčen, že Sánchez nakonec změní názor a s koaliční spoluprací bude souhlasit. "Jsme překvapeni, že premiér řekl, že jednání zkrachovalo. Za naši stranu tomu tak není," řekl televizi laSexta.

Španělští poslanci začnou jednat o důvěře Sánchezovi 22. července v poledne. První hlasování, v němž je pro důvěru potřeba absolutní většina hlasů, se uskuteční následující den. Pokud Sánchez důvěru napoprvé nezíská, což je pod dnešku pravděpodobné, uskuteční se 25. července druhé kolo hlasování, v němž stačí většina prostá.

Španělsko po nastolení demokratického zřízení před 42 lety nemá zkušenosti s koaličním vládnutím. V bipartijním politickém systému bylo obvyklé, že vítěz voleb bral vše. Systém se však začal drolit s příchodem světové hospodářské krize před deseti lety a neschopnost stran učinit kompromis po volbách způsobila, že Španělé v červnu 2016 a dubnu 2019 museli jít k urnám předčasně. Poslední parlamentní volby v řádném termínu se v zemi konaly v roce 2015.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

18.08.2019 21:13 Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě…

Španělé evakuovali kvůli požáru tisíce lidí

18.08.2019 19:16 Aktualizováno Kolem 4000 lidí se muselo evakuovat kvůli lesnímu požáru, který na španělském ostrově Gran Canaria…

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

18.08.2019 18:45 Aktualizováno Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky - díky rychlému opojení je rajský plyn mezi…

Madrid nabídl lodi Open Arms přístav na jihu Španělska

18.08.2019 14:07 Španělská vláda dnes nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama