Jak to bude s brexitem? Johnson a Hunt se střetli v televizním duelu

Oba kandidáti na příštího britského premiéra odmítli takzvanou irskou pojistku, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Nepřijatelná je pro ně i v případě, že by měla pouze omezenou dobu působnosti. Boris Johnson a Jeremy Hunt to uvedli v pondělní televizní a rozhlasové debatě, poslední před finále volby nového šéfa Konzervativní strany a tím i nástupce premiérky Theresy Mayové.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Boris Johnson
doporučujeme

Vítěz klání mezi oběma kandidáty bude vyhlášen příští týden. Bude muset přesvědčit Evropskou unii, aby souhlasila s obnovením rozhovorů, v opačném případě Británie opustí blok bez dohody. Podle agentury Reuters jsou lídři zemí EU ve věci znovuzahájení brexitových jednání neoblomní a tuto variantu zásadně odmítají.

zdroj: YouTube

Na dotaz, zda by s pojistkou souhlasili v případě časového omezení její působností, se oba kandidáti vyjádřili negativně. "Nelákají mě časové lhůty, jednostranné únikové východy nebo všechny ty složité součástky, šminky, dodatky a tak dále, které se dají připojit k pojistce," řekl Johnson během debaty pořádané deníkem The Sun a stanicí TalkRadio.

Hunt s tímto názorem souhlasil: "Pojistka tak, jak je, je mrtvá... Nemyslím, si, že její vylepšování o časovou lhůtu bude to pravé, musíme najít jiné řešení."

Irská pojistka je součástí stávajícího návrhu "rozvodové dohody", který připravili britští a unijní vyjednavači. Britská Dolní sněmovna ovšem tento dokument opakovaně neschválila. Právě tento bod byl pro mnohé britské poslance v minulých třech hlasováních o brexitové dohodě hlavní překážkou pro její schválení. V důsledku odmítnutí dohody parlamentem podala Mayová demisi.

Odstranění administrativních zábran na hranici mezi Severním Irskem a Irskem umožnilo nerušený rozvoj obchodu a bylo také stěžejní částí mírové dohody z roku 1998, která ukončila tři desetiletí trvající sektářské násilí. Irská pojistka také proto patřila k základním požadavkům evropských zemí při brexitových jednáních.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

18.08.2019 21:13 Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě…

Španělé evakuovali kvůli požáru tisíce lidí

18.08.2019 19:16 Aktualizováno Kolem 4000 lidí se muselo evakuovat kvůli lesnímu požáru, který na španělském ostrově Gran Canaria…

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

18.08.2019 18:45 Aktualizováno Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky - díky rychlému opojení je rajský plyn mezi…

Madrid nabídl lodi Open Arms přístav na jihu Španělska

18.08.2019 14:07 Španělská vláda dnes nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama