Merkelová a její třes? Němcům došla trpělivost

Co se to děje s německou kancléřkou Angelou Merkelovou? To je otázka, která už několik týdnů trápí celou Evropu. A zatímco v Německu se o zdravotních problémech političky moc nemluví, situací se zabývají další evropská mésia.

Přidejte svůj názor 69 komentářů

Angela Merkelová
doporučujeme

„Je opravdu v pořádku? Celé Německo se ptá na tuto otázku, která vyplynula z nejnovějších záchvatů Angely Merkelové -  třetí v posledních třech týdnech při veřejných vystoupeních,“ píše server Politico. Kancléřka sice uvedla, že o věci mluvila s lékaři a že podstoupila testy, podrobnosti či výsledky ale nezveřejnila.

zdroj: YouTube

Merkelová situaci zlehčuje a tvrdí, že je v pořádku, obavy Němců přesto rostou. „Navíc vyvolaly zásadní otázku v zemi, která je posedlá ochranou soukromí: Má veřejnost právo vědět více o jejím stavu?“ vysvětluje server. Faktem ale je, že je Merkelová považována za nejvýznamnějšího lídra v Evropě, díky čemuž se otázka jejího zdraví řeší i daleko za hranicemi její země.

„Pokud by vážně onemocněla, mezinárodní důsledky by byly významné. Právně, by mohla být nahrazena jakýmkoliv Němcem starším osmnácti let, který by získal většinu v Bundestagu. Prakticky by znamenal konec ženy, které Němci napůl v žertu říkají Mutti (“matka”), masivní otřes,“ připomíná server.

Všichni zatím spekulují, co jí vlastně může být. Po prvním záchvatu Merkelová uváděla, že bylo horko a ona nevypila dostatek vody. Jenže při druhém incidentu bylo výrazně chladněji. Merkelová poté naznačila, že příčina mohla být psychosomatická - vyvolaná obavami z prvního záchvatu. To ostatně tvrdila i po třetím záchvatu. Německá média se navíc třesem Merkelové nijak zvláště nezabývají.

To se ale netýká ostatních evropských médií – převážně těch bulvárních. Doktorka Monah Mansoori například pro Sky News uvedla, že Stav Merkelové může být způsoben mnoha stavy včetně těch velmi vážných jako je Parkinson. Na vině ale podle ní mohou být i méně vážné problémy – například přemíra kofeinu nebo některé léky.

Německý politický komentátor Stefan Cornelius pak uvedl, že stav Merkelové mohl být způsoben přepracováním. Vyzval kancléřku, aby „vysvětlila“, proč se stále třese, protože mezi Němci rostou „obavy“ o její zdraví. „Je sama na sebe opravdu tvrdá, ale na druhé straně nevypadá zdravě. Zhubla, je přepracovaná a u moci je už 14 let,“ připomněl a dodal, že není divu, že je toho na ni až moc.

Informace o stavu Merkelové požadoval i Hans-Georg Maasen, kontroverzní bývalý šéf německé zpravodajské služby. Ten uvedl, že „zdravotní stav lídra země není soukromá záležitost“. Za svoje slova ihned sklidil kritiku. „Pane Maasene, měl byste se za sebe stydět,“ vzkázala mu Renate Künastová, jedna z čelních postav německých zelených.

Deník Bild pak přinesl na jedné ze svých nedávných titulních stran fotku Merkelové s titulkem „Prostě se to nezastaví!“ uvedl také, že ticho a pokusy o zametení problému pod koberec už dál nejsou přípustné.

Loading...
Vstupte do diskuze (69)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostrov Samos v plamenech. Turisté prchali z hotelů, byla ohrožena vzácná…

25.08.2019 15:29 Aktualizováno Úřady musely v sobotu kvůli lesnímu požáru na řeckém ostrově Samos dočasně evakuovat na 1000 lidí z…

Zmatky na summitu G7. Macron má předat Íránu poselství, Trump se ohradil

25.08.2019 15:02 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit…

Češi že jsou přátelští? Ani náhodou. Server varuje turisty, pak se podíval…

25.08.2019 14:10 Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

Krušná plavba do USA. Aktivistka Greta bojuje s Atlantikem, jachtu zasáhla…

25.08.2019 14:09 Švédskou aktivistku za ochranu klimatu Gretu Thunbergovou dělí na její cestě přes Atlantický oceán…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama