Česko je jednou z nejlepších zemí světa. Je rozvinutější než USA nebo Británie

Česká republika byla opětovně pozitivně hodnocena v mezinárodních srovnáních. V každoročně vydávaném Indexu Cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs) byla ČR letos vyhodnocena jako sedmá nejrozvinutější země světa. Ze zemí střední a východní Evropy se umístila nejvýše.

Přidejte svůj názor 183 komentářů

Česká republika
doporučujeme

SDG Index je nejrozsáhlejší nezávislou studií o pokroku naplňování Cílů udržitelného rozvoje v jednotlivých státech. Vydávají ho každoročně Bertelsmannova nadace a Sustainable Development Solutions Network (SDSN), organizace sdružující expertní pracoviště zabývající se udržitelným rozvojem, která vznikla pod  záštitou generálního tajemníka OSN.

Zpráva hodnotí schopnost země naplňovat cíle udržitelného rozvoje na základě 17 kritérií. Těmi jsou např. eliminace chudoby a hladu, poskytnutí přístupu k čisté vodě, ustanovení odpovědné konzumace a produkce, zajištění důstojných pracovních podmínek a přispění k ekonomickému růstu.

Česká republika v celkovém žebříčku se umístila na sedmém místě se skóre 80,7 bodů. Před ním bylo jen Dánsko (1. místo), Švédsko (2.) Finsko (3.), Francie (4.), Rakousko (5.) a Německo (6.). ČR tak předběhla Norsko (8.), Nizozemsko (9.) či Nový Zéland (11.) či Švýcarsko (17.).

ČR se umístila nejlépe ze všech zemí Visegrádu, i států střední a východní Evropy. Po ní se do top 25. dostaly ještě následující státy - Estonsko (10.), Slovinsko (12.), Chorvatsko (22.), Bělorusko (23.), Lotyšsko (24.) a Maďarsko (25.). Slovensko je na 27. místě a Polsko na 29.

Vysoké umístění ČR zajistilo zvláště splnění cíle udržitelného rozvoje číslo 1., zaměřeného na „Konec chudoby.“ Je to nicméně zatím jediný splněný cíl udržitelného rozvoje. Výzvy zůstávají pro ČR v oblasti čisté vody a sanitace; ekonomického rozvoje; snižování nerovností; udržitelnosti měst a komunit; udržitelnosti života na souši a udržování míru, práva a silných demokratických institucí.

Signifikantní výzvy pro ČR jsou v oblasti snižování hladu; zajištění dobrého zdravotního stavu obyvatel; poskytnutí kvalitního vzdělávání, zajištění genderové rovnosti; zajištění dostupné a čisté energie; zajištění rozvoje infrastruktury, průmyslu a inovací; zajištění odpovědné konzumace a produkce a silnější partnerská aktivita v oblasti v naplňování cílů udržitelného rozvoje.

Nejhůře si ČR vedla v oblasti klimatické akci, tj. v snižování uhlíkových emisí. Podle zprávy to představuje pro ČR hlavní výzvu. Vzhledem k absenci moře nebyla ČR hodnocena v oblasti zajištění udržitelnosti podmořského života.

Celkově ČR je na cestě naplnit Cíle udržitelného v šesti oblastech. V pěti oblastech se mírně zlepšuje, zatímco ve čtyřech stagnuje. V žádné však neklesá.

Výsledky potěšily českého ministra zahraničí, Tomáše Petříčka. „Jsem rád, že Česko potvrzuje, že patří k celosvětovým lídrům naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN. Je to velký úspěch, ale také závazek,“ uvedl v oficiální tiskové zprávě ministerstva zahraničí ČR k výsledkům studie.

Cíle udržitelného rozvoje byly přijaty OSN v roce 2015 . OSN by je ráda naplnila do roku 2030. Ministerstvo zahraničí ČR uvádí, že vláda ČR v říjnu 2018 přijala implementační plán Cílů udržitelného rozvoje v ČR, který vychází ze Strategického rámce Česká republika 2030. V roce 2020 má být na základě tohoto plánu vládou projednána první oficiální zpráva o naplňování SDGs u nás.

Loading...
Vstupte do diskuze (183)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

18.08.2019 21:13 Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě…

Španělé evakuovali kvůli požáru tisíce lidí

18.08.2019 19:16 Aktualizováno Kolem 4000 lidí se muselo evakuovat kvůli lesnímu požáru, který na španělském ostrově Gran Canaria…

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

18.08.2019 18:45 Aktualizováno Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky - díky rychlému opojení je rajský plyn mezi…

Madrid nabídl lodi Open Arms přístav na jihu Španělska

18.08.2019 14:07 Španělská vláda dnes nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama