Von der Leyenová prosazuje genderovou rovnost, polovinu jejího týmu mají tvořit ženy

Důraz na rovné příležitosti mužů a žen byl dnes patrný z celého vystoupení Ursuly von der Leyenové, kandidátky do čela příští Evropské komise, v europarlamentu. Pokud večer německá politička uspěje, nejenže se stane historicky první ženou v čele unijní exekutivy, bude také muset splnit svůj dnešní slib, že polovinu jejího týmu budou tvořit ženy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany
doporučujeme

Hned v úvodu svého asi půlhodinového vystoupení von der Leyenová připomněla, že před čtyřmi desítkami let byla do čela tehdejšího europarlamentu zvolena Simone Veilová. Francouzská politička a právnička stála v čele této evropské instituce v letech 1979 až 1982. "Je to díky ní a dalším evropským ikonám, že dnes... o 40 let později můžeme konečně říci, že kandidátkou na předsedkyni Evropské komise je žena," prohlásila von der Leyenová.

Rovné postavení žen bude jednou z priorit, pokud dnes von der Leyenovou europarlament podpoří. V dokumentu, který shrnuje její plán pro práci budoucí komise, německá politička zmiňuje vznik nové evropské genderové strategie, a slibuje, že hned v prvních sto dnech práce své komise přijde s opatřeními, která zajistí transparentnost v platech.

Dokument totiž připomíná, že podle statistik v EU ženy v průměru berou o 16 procent nižší mzdu než muži, ačkoliv jsou mnohdy lépe kvalifikovány než muži. Von der Leyenová plánuje oprášit například možnost kvót pro zastoupení žen ve vedení velkých firem, aby pro ně bylo snazší prorazit "skleněný strop" v kariérním postupu.

"Evropská unie musí udělat vše, co může, aby zabránila domácímu násilí, ochránila oběti a potrestala násilníky," napsala von der Leyenová do dokumentu.

zdroj: YouTube

Klíčovou prioritou pro její komisi tak bude snaha, aby Evropská unie jako celek přistoupila k Istanbulské úmluvě o prevenci a potírání násilí vůči ženám. Proti úmluvě, domlouvané od roku 2011, kterou některé státy EU už ratifikovaly, se v jiných zemích zvedla vlna odporu.

Rovnost mezi muži a ženami je podle von der Leyenové zásadním prvkem ekonomického růstu. Nová strategie bude proto podle ní systematicky řešit způsoby, jakým evropská pravidla dopadají na ženy a jejich rozhodnutí okolo kariéry, manželství, rodičovství či penzí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký zvrat? Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila, míní Johnson

25.08.2019 15:33 Šance, že se Británii nakonec podaří EU opustit na základě dohody, se zvýšila. Řekl to dnes britský…

Ostrov Samos v plamenech. Turisté prchali z hotelů, byla ohrožena vzácná…

25.08.2019 15:29 Aktualizováno Úřady musely v sobotu kvůli lesnímu požáru na řeckém ostrově Samos dočasně evakuovat na 1000 lidí z…

Zmatky na summitu G7. Macron má předat Íránu poselství, Trump se ohradil

25.08.2019 15:02 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit…

Češi že jsou přátelští? Ani náhodou. Server varuje turisty, pak se podíval…

25.08.2019 14:10 Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama