Útok na finanční správu: Hackeři ukradli data o milionech lidí

Hackeři ukradli data o milionech lidí ze systémů bulharské národní finanční správy, informovala dnes vláda v Sofii. Bulharsko má sedm milionů obyvatel. Útok se podle úřadů stal koncem června a vyšel najevo poté, co se několika bulharským médiím přihlásil člověk, jenž tvrdil, že je ruský hacker, a nabídl jim přístup k ukradeným datům. Mluvčí finanční správy potvrdil, že skutečně jde o informace z jejích databází.

Přidejte svůj názor

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr financí Vladislav Goranov řekl, že útok postihl asi tři procenta databází finanční správy a že data, k nimž se hackeři dostali, nejsou utajovaná ani neohrožují finanční stabilitu země, uvedla agentura Reuters.

"Je možné, že jde o první případ (kybernetického útoku) v Bulharsku, který je úspěšný a při kterém bylo ukradeno velké množství osobních údajů," citovala bulharská média ministra vnitra Mladena Marinova.

Bulharsko útok stále vyšetřuje, premiér kvůli němu svolal vládní bezpečnostní radu a země se obrátí na evropský úřad pro kybernetickou bezpečnost, aby prověřil nejcitlivější místa v bulharských počítačových systémech.

V e-mailu, který z ruské adresy poslal bulharským médiím, se jistý člověk prohlašoval za hackera a ruského občana ženatého s Bulharkou. Podle agentury DPA vyhrožoval, že zveřejní další data ze systémů finanční správy v případě, že by bezpečnostní činitelé o úniku dat neinformovali veřejnost.

Už v pondělí údajní hackeři v e-mailu uvedli, že mají osobní informace a registrační údaje pro platbu daní a sociálního pojištění více než pěti milionů Bulharů a cizinců i firem. To pobouřilo zástupce bulharské hospodářské komory. "Jen sotva se najde nějaký občan nebo firma, který se necítí být ohrožený únikem informací," řekl její viceprezident Stanislav Popdončev.

Bulharští činitelé tvrdí, že mají indicie, že útok přišel ze zahraničí, víc k tomu ale neřekli. Ministr vnitra Marinov nevyloučil, že souvisí s rozhodnutím bulharské vlády koupit osm amerických bojových stíhaček typu F-16.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

18.08.2019 21:13 Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě…

Španělé evakuovali kvůli požáru tisíce lidí

18.08.2019 19:16 Aktualizováno Kolem 4000 lidí se muselo evakuovat kvůli lesnímu požáru, který na španělském ostrově Gran Canaria…

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

18.08.2019 18:45 Aktualizováno Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky - díky rychlému opojení je rajský plyn mezi…

Madrid nabídl lodi Open Arms přístav na jihu Španělska

18.08.2019 14:07 Španělská vláda dnes nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama