Obávaný mulla Krekar zatčen. Děsil Norsko, v Itálii si má odpykat 12 let za terorismus

Norské úřady zatkly radikálního iráckého muslimského duchovního mullu Krekara, který byl v pondělí v Itálii v nepřítomnosti odsouzen ke 12 letům vězení za plánování teroristických útoků. Podle agentury AFP o tom dnes informovala norská rozvědka.

Přidejte svůj názor

Korán
doporučujeme

"Norská tajná služba PST s pomocí policie zadržela v pondělí večer v metropoli Oslu mullu Krekara na základě mezinárodního a italského zatykače," uvedla norská rozvědka dnes na twitteru. Zatím není jasné, zda 63letý extremistický duchovní, který přišel do Norska jako kurdský uprchlík z Iráku v roce 1991, bude vydán do Itálie, napsala agentura AFP.

Soud v severoitalském městě Bolzano shledal mullu Krekara v pondělí vinným z teroristického spiknutí a uložil mu dvanáctiletý trest vězení. Podle italských vyšetřovatelů je Krekar vůdcem evropské sítě, která je napojená na organizaci Islámský stát a má teroristické buňky v řadě evropských zemí.

Cílem sítě je prý násilně svrhnout vládu v iráckém Kurdistánu a nahradit ji chalífátem. Síť podle vyšetřovatelů rovněž plánovala teroristické činy v Evropě a také v Itálii a dalších evropských zemích verbovala zahraniční radikály k bojům v Iráku a Sýrii.

Mulla Krekar zmíněná obvinění odmítl a chystá se proti nim odvolat, uvedl k pondělnímu verdiktu soudu v Bolzanu Krekarův italský právník Marco Vernillo.

Norský obhájce duchovního Brynjar Meling prohlásil, že Krekar "nemá žádné styky s Islámským státem". "Jeho cílem je pouze vrátit se do iráckého Kurdistánu a stát se tam politikem," dodal Meling.

Mulla Krekar byl v Norsku již dříve vězněn za opakované výhrůžky smrtí norským politikům či za to, že chválil zmasakrování redakce francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo islamisty v roce 2015. Podle italských vyšetřovatelů řídil džihádistickou buňku přímo z vězení.

Norské úřady se už dlouho snaží dostat mullu Krekara pryč ze země. Do Iráku ale nebyl nikdy z Norska deportován, protože tamní úřady nebyly s to zaručit, že tento duchovní, který je na teroristickém seznamu USA a OSN, nebude popraven.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pakt svobodných měst míří proti populistům. Podepíše ho i primátor Hřib

11.12.2019 20:53 Cílem Paktu svobodných měst, který se 16. prosince chystají v maďarské metropoli podepsat primátoři…

Korupce minulé Kurzovy vlády? Poslanci to chtějí prověřit

11.12.2019 19:56 Rakouští sociální demokraté (SPÖ) spolu s liberály ze strany NEOS chtějí prověřit korupční aféry v…

Na madridské klimatické konferenci se protestovalo, zasáhla policie

11.12.2019 19:21 Bezpečnostní síly rozehnaly dnešní protestní akci desítek mladých lidí na konferenci OSN o změnách…

Rakousko chce blokovat unijní podporu jaderné energetice. Vadí mu i Temelín

11.12.2019 19:00 Aktualizováno Rakousko a Lucembursko jsou před nadcházejícím summitem Evropské unie připraveny zablokovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama