Obávaný mulla Krekar zatčen. Děsil Norsko, v Itálii si má odpykat 12 let za terorismus

Norské úřady zatkly radikálního iráckého muslimského duchovního mullu Krekara, který byl v pondělí v Itálii v nepřítomnosti odsouzen ke 12 letům vězení za plánování teroristických útoků. Podle agentury AFP o tom dnes informovala norská rozvědka.

Přidejte svůj názor

Korán
doporučujeme

"Norská tajná služba PST s pomocí policie zadržela v pondělí večer v metropoli Oslu mullu Krekara na základě mezinárodního a italského zatykače," uvedla norská rozvědka dnes na twitteru. Zatím není jasné, zda 63letý extremistický duchovní, který přišel do Norska jako kurdský uprchlík z Iráku v roce 1991, bude vydán do Itálie, napsala agentura AFP.

Soud v severoitalském městě Bolzano shledal mullu Krekara v pondělí vinným z teroristického spiknutí a uložil mu dvanáctiletý trest vězení. Podle italských vyšetřovatelů je Krekar vůdcem evropské sítě, která je napojená na organizaci Islámský stát a má teroristické buňky v řadě evropských zemí.

Cílem sítě je prý násilně svrhnout vládu v iráckém Kurdistánu a nahradit ji chalífátem. Síť podle vyšetřovatelů rovněž plánovala teroristické činy v Evropě a také v Itálii a dalších evropských zemích verbovala zahraniční radikály k bojům v Iráku a Sýrii.

Mulla Krekar zmíněná obvinění odmítl a chystá se proti nim odvolat, uvedl k pondělnímu verdiktu soudu v Bolzanu Krekarův italský právník Marco Vernillo.

Norský obhájce duchovního Brynjar Meling prohlásil, že Krekar "nemá žádné styky s Islámským státem". "Jeho cílem je pouze vrátit se do iráckého Kurdistánu a stát se tam politikem," dodal Meling.

Mulla Krekar byl v Norsku již dříve vězněn za opakované výhrůžky smrtí norským politikům či za to, že chválil zmasakrování redakce francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo islamisty v roce 2015. Podle italských vyšetřovatelů řídil džihádistickou buňku přímo z vězení.

Norské úřady se už dlouho snaží dostat mullu Krekara pryč ze země. Do Iráku ale nebyl nikdy z Norska deportován, protože tamní úřady nebyly s to zaručit, že tento duchovní, který je na teroristickém seznamu USA a OSN, nebude popraven.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

18.08.2019 21:13 Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě…

Španělé evakuovali kvůli požáru tisíce lidí

18.08.2019 19:16 Aktualizováno Kolem 4000 lidí se muselo evakuovat kvůli lesnímu požáru, který na španělském ostrově Gran Canaria…

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

18.08.2019 18:45 Aktualizováno Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky - díky rychlému opojení je rajský plyn mezi…

Madrid nabídl lodi Open Arms přístav na jihu Španělska

18.08.2019 14:07 Španělská vláda dnes nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama