Komu patří šperky z krymským muzeí? Soud odložil verdikt ve sporu Ruska s Ukrajinou

Nizozemský odvolací soud dnes podle agentury AP odložil rozsudek ve sporu o kolekci zlatých předmětů z krymských muzeí, která byla v době obsazení ukrajinského poloostrova Ruskem v roce 2014 na výstavě v Nizozemsku. Prvoinstanční soud rozhodl o vrácení předmětů Ukrajině, Rusko se odvolalo.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Odvolací soud ale dnes oznámil, že na verdikt potřebuje více času. Dodal, že chce vnést "větší jasno" do protichůdných tvrzení Ukrajiny a krymských muzeí. Rozsudek plánuje vynést za šest až devět měsíců.

Muzeum Allarda Piersona v Amsterodamu si na výstavu nazvanou Krym: Zlato a tajemství Černého moře půjčilo historické artefakty staré až několik tisíciletí ze čtyř krymských muzeí. Příslušné smlouvy podepsali Nizozemci s Ukrajinou. Po ruské invazi na Krym však muzea na polostrově kontroluje Rusko, které trvalo na vrácení předmětů na anektované území, tedy de facto do ruských rukou.

V prosinci 2016 amsterodamský soud rozhodl, že na základě pravidel Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) musejí být historické cennosti vráceny jako kulturní dědictví suverénnímu státu, což Krym není.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit bude ještě tvrdší, než se myslelo? Británie chystá rázný krok vůči…

19.08.2019 22:42 Aktualizováno Volný pohyb občanů zemí Evropské unie, tak jak funguje dnes, skončí po odchodu Británie z bloku 31…

Kde vylodit uprchlíky? Posádka Open Arms dostala novou nabídku, opět…

19.08.2019 22:41 Aktualizováno Španělská vláda nabídla posádce lodi Open Arms, která s více než 100 africkými migranty na palubě…

Johnson chce, aby Tusk z brexitové dohody odstranil pojistku

19.08.2019 22:24 Za nejvyšší prioritu své vlády označil britský premiér Boris Johnson dosažení brexitové dohody s…

Putin ve Francii loboval za "normandský formát" jednání o Ukrajině

19.08.2019 19:46 Ruský prezident Vladimir Putin před dnešním setkáním se svým francouzským protějškem Emmanuelem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama