Hackerský útok, jaký nemá obdoby. Pachatelem je expert na kyberbezpečnost

Bulharské úřady zadržely 20letého experta na kybernetickou bezpečnost podezřelého z podílu na hackerském útoku, při němž byla z bulharské finanční správy ukradena data o milionech lidí. Muž, který pracuje pro firmu zaměřenou na ochranu počítačových systémů, byl zadržen v úterý odpoledne, řekl šéf policejního útvaru pro kybernetickou bezpečnost Javor Kolev.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Bulharský ministr financí Vladislav Goranov se už v úterý občanům omluvil za útok na daňový úřad (NRA), který podle expertů mohl zasáhnout téměř každého dospělého Bulhara. Bulharsko má sedm milionů obyvatel.

Vyšetřovaní je podle Koleva stále na počátku a policie prověřuje, zda se na útoku nepodílely další osoby. Policisté v kanceláři a sofijském bytě zadrženého zajistili přenosný počítač a další zařízení a našli zašifrované údaje.

"Zadrželi jsme podezřelého. Jeho práce spočívala v testování počítačových systémů a sítí kvůli možné zranitelnosti při útocích," řekl Kolev televizi bTV.

Útok na systémy bulharské národní finanční správy se odehrál na konci června a zasáhl podle úřadů zhruba tři procenta jejích databází. Bulharským médiím se tento týden přihlásil člověk, jenž tvrdil, že je ruský hacker, a nabídl jim přístup k ukradeným datům. Údajní hackeři rovněž v e-mailu uvedli, že mají osobní informace a registrační údaje pro platbu daní a sociálního pojištění více než pěti milionů Bulharů a cizinců i firem.

Bulharští činitelé poté útok potvrdili a bez dalších podrobností uvedli, že mají indicie, že útok přišel ze zahraničí. Ministr vnitra Mladen Marinov nevyloučil, že souvisí s rozhodnutím bulharské vlády koupit osm amerických bojových stíhaček typu F-16.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii přibylo přes 2000 nakažených, je to nejvíce od května

07.08.2020 21:25 Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 2288 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Evropská unie vyřadila Maroko ze seznamu zdravotně bezpečných zemí

07.08.2020 20:36 Evropská unie vyškrtla Maroko ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou cestovat na území evropského…

Malta kvůli růstu počtu nakažených zavádí povinné roušky

07.08.2020 17:19 Na Maltě bude kvůli opětovnému šíření koronaviru povinné nošení roušek na veřejnosti. Na turisty…

Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou…

07.08.2020 16:57 Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama