Německé obraně šéfuje Krampová-Karrenbauerová, je v nezvyklé pozici vůči Merkelové

Příští šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes skončila jako německá ministryně obrany. Na tomto postu ji nahradila předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová, která se tím dostala do zvláštního postavení vůči kancléřce Angele Merkelové. Zatímco ve straně je její šéfkou, v kabinetu bude Merkelová její nadřízenou.

Přidejte svůj názor

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

Nezvyklé bylo dnes i jmenování šestapadesátileté Krampové-Karrenbauerové ministryní. Jmenovací dekret jí totiž na zámku Bellevue nepředával prezident Frank-Walter Steinmeier, ale berlínský starosta Michael Müller (SPD). Steinmeier je na dovolené a šéf Spolkové rady Daniel Günther, který ho při takových příležitostech v době nepřítomnosti zastupuje, zase na zahraniční cestě. Role se tak musel ujmout právě Müller, který je nyní místopředsedou Spolkové rady.

Ceremonie se účastnila i kancléřka Merkelová, která při ní, jak je v posledních dnech jejím zvykem, zůstala vsedě. Politička, která dnes slaví 65. narozeniny, se tak snaží předejít tomu, aby ji znovu postihl třes těla, jak se tomu při podobných příležitostech v posledních týdnech stalo hned několikrát.

Krampová-Karrenbauerová, která za týden složí přísahu v parlamentu, má široké vládní zkušenosti ze Sárska, kde stála i v čele vlády, v celoněmeckém kabinetu ale ještě nepůsobila. Vzhledem k tomu, že v poslední době klesala její obliba u veřejnosti, může být vládní úřad příležitostí se zviditelnit.

Právě to by podle řady komentátorů potřebovala, pokud chce vážně uvažovat o tom, že CDU v roce 2021 povede do voleb jako kandidátka na kancléřku.

Jmenování Krampové-Karrenbauerové přišlo i tak poměrně nečekaně, protože ještě začátkem července tvrdila, že o post, na kterém ji čeká řešení řady problémů s výzbrojí i financováním armády, nemá zájem. Dnes uvedla, že se ve funkci vrchní velitelky ozbrojených sil chce starat především o blaho vojáků. Jak řekla, je si vědoma toho, že se muži a ženy v uniformě výjimečným způsobem zasazují o svou zemi.

Za nejlepší řešení dnes jmenování křesťanské demokratky do funkce označil šéf sesterské CSU Markus Söder. Kritizovali ho naopak politici opoziční Alternativy pro Německo (AfD) a Levice, podle nichž nemá Krampová-Karrenbauerová v oboru žádné zkušenosti ani znalosti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 se šíří v Itálii. Zemřel šestý člověk, počet nakažených roste

24.02.2020 15:12 Aktualizováno Už šestou oběť si vyžádala nákaza novým typem koronaviru v Itálii. Jak informovala italská…

V Rakousku obvinili Češku, jejíž syn (†6) zahynul při túře v horách

24.02.2020 14:12 Z usmrcení z nedbalosti obvinila dnes rakouská policie Češku, jejíž šestiletý syn v sobotu zahynul…

Brusel mírní obavy. Kvůli koronaviru se omezení pohybu v Schengenu nechystá

24.02.2020 13:40 Aktualizováno Evropská unie zatím neplánuje kvůli šíření koronaviru v Itálii zavést omezení na hranicích v…

Předběžné výsledky: AfD se do hamburského parlamentu dostala je těsně,…

24.02.2020 13:31 Pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) se navzdory původním odhadům dostala do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama