"Vykopněte tu německou krávu!" Polák dostal trest za šíření nenávisti po webu

Soud ve Vratislavi dnes dvěma lety omezení svobody potrestal 42letého inženýra za nenávistné komentáře na internetu. Mimořádně nevybíravými výrazy urážel zejména Ukrajince nebo diplomaty cizích zemí působící v Polsku. Na svých internetových stránkách o tom informuje vratislavské vydání listu Gazeta Wyborcza. Podle prokuratury jde o bezprecedentní případ.

počítače
doporučujeme

Omezení svobody spočívá v tom, že odsouzený bude dva roky 20 hodin týdně vykonávat veřejně prospěšné práce. O takový trest žádal sám Jaroslaw F. a soudce ho dnes jen potvrdil.

Vyšetřovatelé zjistili, že tento muž od loňského března do letošního února v komentářích pod články zejména na pravicových internetových portálech urážel například izraelskou velvyslankyni v Polsku Annu Azariovou, kterou označil za "děvku na postu velvyslance". O německé konzulce v Opoli napsal, že "ta německá kráva by měla být ihned vykopnutá z Polska". Nejvíce však tento muž, kterého Gazeta Wyborcza označila za "nejvulgárnějšího šiřitele nenávisti v Polsku", urážel Ukrajince. Psal o nich jako o "lůze" a na jednom fóru prohlásil, že "dobrý Ukrajinec je mrtvý Ukrajinec".

Prokuratura ho obžalovala z toho, že v osmi desítkách komentářů porušil polské zákony. Veřejně urážel hlavu cizího státu a diplomaty, skupinu lidí kvůli jejímu národnostnímu, etnickému nebo rasovému původu, schvaloval rovněž různé trestné činy a podněcoval k jejich páchání.

"Činy, kterých se Jaroslaw F. dopustil, jsou v celopolském měřítku bez precedentu. Jak s ohledem na počet komentářů, tak s ohledem na vulgárnost použitých výrazů," řekla během dnešního jednání soudu prokurátorka Justyna Trzcińská.

"Neuvědomoval jsem si, že psaní komentářů v takové formě je trestným činem," vysvětloval Jaroslaw F. "Byl jsem přesvědčený, že jednám v rámci svobody slova," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin navrhl NATO nerozmisťovat v Evropě střely, které zakazuje smlouva INF

26.10.2020 13:17 Rusko je připraveno nerozmístit v evropské části země své střely 9M729 Novator, které podle…

Rakousko zvažuje druhý lockdown, na státní svátek má 2456 nových případů…

26.10.2020 12:33 V Rakousku bylo za posledních 24 hodin evidováno 2456 nově nakažených koronavirem. Oznámily to ve…

Pákistán odsoudil šíření nenávisti vůči islámu: Macron schválně provokuje,…

26.10.2020 12:11 Pákistán si dnes předvolal francouzského velvyslance, aby mu sdělil svou nespokojenost s šířením…

Ronaldo je vyšetřován kvůli porušení covidových opatření. Nikdo není…

26.10.2020 10:18 Hvězdný portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo z Juventusu Turín je v Itálii vyšetřován kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama