"Vykopněte tu německou krávu!" Polák dostal trest za šíření nenávisti po webu

Soud ve Vratislavi dnes dvěma lety omezení svobody potrestal 42letého inženýra za nenávistné komentáře na internetu. Mimořádně nevybíravými výrazy urážel zejména Ukrajince nebo diplomaty cizích zemí působící v Polsku. Na svých internetových stránkách o tom informuje vratislavské vydání listu Gazeta Wyborcza. Podle prokuratury jde o bezprecedentní případ.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

počítače
doporučujeme

Omezení svobody spočívá v tom, že odsouzený bude dva roky 20 hodin týdně vykonávat veřejně prospěšné práce. O takový trest žádal sám Jaroslaw F. a soudce ho dnes jen potvrdil.

Vyšetřovatelé zjistili, že tento muž od loňského března do letošního února v komentářích pod články zejména na pravicových internetových portálech urážel například izraelskou velvyslankyni v Polsku Annu Azariovou, kterou označil za "děvku na postu velvyslance". O německé konzulce v Opoli napsal, že "ta německá kráva by měla být ihned vykopnutá z Polska". Nejvíce však tento muž, kterého Gazeta Wyborcza označila za "nejvulgárnějšího šiřitele nenávisti v Polsku", urážel Ukrajince. Psal o nich jako o "lůze" a na jednom fóru prohlásil, že "dobrý Ukrajinec je mrtvý Ukrajinec".

Prokuratura ho obžalovala z toho, že v osmi desítkách komentářů porušil polské zákony. Veřejně urážel hlavu cizího státu a diplomaty, skupinu lidí kvůli jejímu národnostnímu, etnickému nebo rasovému původu, schvaloval rovněž různé trestné činy a podněcoval k jejich páchání.

"Činy, kterých se Jaroslaw F. dopustil, jsou v celopolském měřítku bez precedentu. Jak s ohledem na počet komentářů, tak s ohledem na vulgárnost použitých výrazů," řekla během dnešního jednání soudu prokurátorka Justyna Trzcińská.

"Neuvědomoval jsem si, že psaní komentářů v takové formě je trestným činem," vysvětloval Jaroslaw F. "Byl jsem přesvědčený, že jednám v rámci svobody slova," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ze Sardinek je celoitalský fenomén. Konal se dosud největší protest proti…

14.12.2019 21:28 Aktualizováno V Římě se dnes sešly desetitisíce příznivců občanského hnutí Sardinky, které vzniklo teprve před…

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama