Muslim brutálním způsobem zabil učitelku. Podle soudu za to nemůže

Francii před dvěma lety šokovala vražda židovské 65leté židovské učitelky Sarah Halimiové, kterou zabil její muslimský soused. Francouzský soudce nyní rozhodl, že nebyl za čin dpovědný, protože byl ovlivněn marihuanou.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

Francouzská policie
doporučujeme

Devětadvacetiletý Kobili Traoré původem z Maori, měl Halimiovou ubít, zatímco recitoval z Koránu. Poté ji shodil z okna ve třetím patře. „Zabil jsem Šajtana (arabské označení pro ďábla – poznámka redakce),“ měl křičet, když padala.

Čin šokoval celou Francii. Kritiku vzbudilo to, že francouzské úřady jej neoznačily za antisemitický útok, což později, pod nátlakem veřejnosti učinily, připomíná britský deník Daily Mail.

Francouzský soudce však nyní zpochybnil, že by se jednalo o antisemitickou vraždu. V předběžném rozhodnutí, které určuje, zda Traoré stane před soudem, uvedl, že není za čin odpovědný, protože předtím kouřil marihuanu.

Podle tří psychických posudků byl Traoré, který měl kouřit 15 jointů denně, ve stavu „akutního deliria“. Podle posudků není mentálně nemocný, neshodují se však, zda je za vraždu odpovědný.

Ačkoliv se Traoré k vraždě přiznal, nebyl odsouzen. Po zatčení byl převeden do psychiatrické léčebny a prohlášen za zdravotně nezpůsobilého k soudu.

Dle britského deníku The Independent soudce odmítl přitěžující okolnost antisemitického zločinu z nenávisti. Ta byla k obžalobě přidána několik měsíců po vraždě.

Server Times of Israel však připomíná, že dle dcery zavražděné učitelky jí Traoré nazval „špinavou Židovkou“ dva roky předtím, než její matku zavraždil.

Organizace CRIF, zastřešující francouzské židovské komunity, obviňuje soudce, že se snaží ochránit Traorého před soudním procesem. Předseda CRIF, Francis Khalifat, prohlásil, že rozhodnutí soudu je „nepřekvapivé, ale sotva ospravedlnitelné.“ CRIF dle něj bude usilovat o to, aby Traoré byl předveden k řádnému soudu.

Bývalý policejní komisař a zakladatel francouzského úřadu pro boj s antisemitismem, Sammy Ghozlan, uvedl, že způsob, jakým je případ řešen, v něm vyvolal nedůvěru k tomu, jak jsou ve Francii řešeny antisemitické zločiny z nenávisti.

Traoréa nyní buď může být hospitalizován na psychiatrické klinice či zařazen do programu na zvládání drogové závislosti. Může též být propuštěn na svobodu.

Francie se v posledních letech potýká s nárůstem antisemitických útoků na Židy. V loňskem roce dle francouzských úřadů došlo k 541 antisemitským incidentům, což je o 75% než v předchozím roce.

Ve Francii se nachází po Izraeli a USA třetí největší židovská komunita na světě. Je tedy největší židovskou komunitou v Evropě.

Loading...
Vstupte do diskuze (56)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská vláda poslala milion eur na pomoc po explozi

07.12.2019 16:00 Slovenská vláda dnes vyčlenila jeden milion eur (25,5 milionu korun) na odstraňování následků…

Ve Francii protestují řidiči kamionů, zablokovali hlavní tahy v zemi

07.12.2019 15:45 Silniční dopravu ve Francii dnes narušil protest několika stovek řidičů kamionů, kteří svými auty…

Babiš, čínský vliv, Hřib. Prestižní zahraniční magazín píše o Česku

07.12.2019 15:25 Britský týdeník The Economist se ve svém posledním vydání obsáhle věnuje pronikání čínského vlivu…

Trojice Slováků chtěla přes Rakousko prodat radioaktivní materiál

07.12.2019 14:31 Trojice ze Slovenska chtěla přes Rakousko propašovat údajný radioaktivní materiál a prodat jej za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama