Europarlament se zlobí. Chce zničit Madura sankcemi, v další rezoluci peskuje Rusko

Další sankce vůči představitelům venezuelského režimu, kteří jsou zodpovědní za represe a porušování lidských práv v zemi, žádá Evropský parlament. Europoslanci dnes vyzvali členské státy EU, aby těmto lidem i jejich příbuzným zakázaly vstup na území unie a zmrazily jejich majetek v Evropě.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Europarlament dnes o situaci ve Venezuele jednal od začátku roku už potřetí, poprvé ale v novém složení na základě květnových voleb. Rezoluce, pro kterou hlasovalo 455 europoslanců, proti bylo 85 a 105 se zdrželo, kromě jiného vyjadřuje plnou podporu "legitimnímu dočasnému prezidentovi" Juanu Guaidóovi.

Evropská unie s rozšířením sankčního seznamu počítá. V úterý takovým vývojem pohrozila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová v případě, že jednání mezi zástupci venezuelské vlády a opozice, která se konají na Barbadosu, nepřinesou výsledek. Naposledy se tam obě strany sešly mezi 8. a 10. červencem, diskuse ovšem zatím nikam nevedla.

Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi, kterou provází nedostatek potravin, pohonných hmot i léčiv. Zemi kvůli tomu během několika let opustily čtyři miliony lidí, tedy celá desetina populace.

Odpor proti autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi v lednu oživil předseda parlamentu Guaidó, když se prohlásil za prozatímního prezidenta, načež ho jako právoplatnou hlavu státu uznaly desítky zemí včetně Spojených států.

Maduro podle Guaidóa v loňských prezidentských volbách zvítězil neregulérně díky tomu, že vícero jeho soupeřů nemohlo kandidovat. Opoziční hnutí ale v posledních týdnech stagnuje a většina špiček armády zůstává věrná Madurovi.

zdroj: YouTube

V další rezoluci dnes také europarlament vyzval Rusko, aby bezodkladně propustilo všechny neoprávněně zadržované občany Ukrajiny, včetně námořníků zajatých loni v Kerčské úžině, ale i Krymské Tatary, kteří byli 10. července zadrženi při klidném protestu na moskevském Rudém náměstí.

Europoslanci také vyjádřili znepokojení nad situací migrantů a žadatelů o azyl - především dětí - v amerických detenčních zařízeních u hranice s Mexikem. Vyzvali také úřady v Hongkongu, aby upustily od perzekuce nenásilně protestujících lidí a stáhly kritizovanou novelu extradičního zákona, která demonstrace spustila.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Překvapení na summitu G7. Nečekaně přiletěl šéf íránské diplomacie Zaríf

25.08.2019 19:26 Aktualizováno Na místo konání summitu vyspělých ekonomik světa G7 v jihofrancouzském Biarritzu dnes překvapivě…

Na Mallorce se srazil vrtulník s letadlem. Sedm mrtvých včetně dvou dětí

25.08.2019 19:00 Aktualizováno Při srážce helikoptéry a ultralehkého letadla zemřelo dnes ve vnitrozemí španělského středomořského…

Peklo v Amazonii. Státy G7 pomůžou v boji s obřími požáry, oznámil Macron

25.08.2019 18:10 S ohledem na mohutné požáry v oblasti jihoamerické Amazonie se chtějí státy G7 dohodnout na rychlé…

Policie musela evakuovat oblíbenou pláž, v moři je podezřelý objekt

25.08.2019 17:37 Úřady v Barceloně dnes nařídily evakuaci jedné z populárních místních pláží kvůli zprávám o možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama