Praha si nebezpečně zahrává? V zahraničí se píše o nepříjemném dění v Česku

Server Politico se zaměřil na situaci kolem pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). „Postoj primátora k Tibetu a Tchaj-wanu podráždil Peknig,“ píše Politico o sporu mezi Prahou a Čínou. .

Přidejte svůj názor 320 komentářů

Praha
doporučujeme

Politico ve svém článku uvádí, že mezi hlavním městem Česka a Čínou to vře. „Peking varoval pražského primátora Zdeňka Hřiba, aby přestal podkopávat vztahy mezi oběma zeměmi - nebo jinak...“ shrnuje server.

Server také připomíná, že ve středu mluvčí čínského ministerstva zahraniční Geng Shuang řekl na tiskové konferenci v Pekingu, že Hřib a jeho administrativa přijali opatření, která ovlivnila čínskou svrchovanost a zájmy. Jeho slova citovala čínská tisková agentura Xinhua.

Hřib nechal v Praze vyvěstit tibetskou vlajku a setkal se s tchajwanským zástupcem v České republice a řekl, že ukončí dohodu o „sesterských městech“ dohodnutou předchozí pražskou správou a Pekingem, nastiňuje situaci Politico s tím, že primátor také také tzv.  politiku jedné Číny.

V reakci na spory čínské ministerstvo kultury zrušilo řadu koncertů a dalších vystoupení pražských institucí v Číně - včetně turné Pražské filharmonie naplánované na tento podzim. Podle Genga jsou hlavním důvodem právě Hřibovy činy. Praha by podle něj měla změnit přístup, jinak nakonec poškodí své vlastní zájmy.

„Čína by se měla v česko-čínských vztazích více soustředit na dodržení předchozích slibů investic, které nebyly z jejich strany splněny. Zrušení turné Pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, že Čína není spolehlivý obchodní partner,“ napsal Hřib na twitteru.

Politico také cituje čísla českého svazu průmyslu vydaná koncem loňského roku, podle kterých představuje hodnota čínských investic v České republice méně než 1% celkových přímých zahraničních investic v zemi.

Na věc na twitteru zareagoval i šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). „Vzhledem k aktuálnímu vývoji se chci v nejbližším možném termínu setkat s čínským velvyslancem v ČR. Považuji za nešťastné, že by politika měla zasahovat do kultury. Česká vláda nemá možnost ovlivňovat kroky demokraticky volené samosprávy. Věřím, že tomu rozumí i čínská strana,“ napsal.

Podle Politica by spor však nakonec mohl ovlivnit českou národní politiku, protože prezident Miloš Zeman se dlouhodobě snaží otevřít čínský trh českým podnikům a také nalákat čínské investice do Česka. „Česká republika patří mezi hrstku zemí EU, které podepsaly s Čínou memorandum o porozumění s cílem podpořit jeho rozsáhlou iniciativu v oblasti infrastruktury pásů a silnic,“ vysvětluje Politico.

Loading...
Vstupte do diskuze (320)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

18.08.2019 21:13 Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě…

Španělé evakuovali kvůli požáru tisíce lidí

18.08.2019 19:16 Aktualizováno Kolem 4000 lidí se muselo evakuovat kvůli lesnímu požáru, který na španělském ostrově Gran Canaria…

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

18.08.2019 18:45 Aktualizováno Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky - díky rychlému opojení je rajský plyn mezi…

Madrid nabídl lodi Open Arms přístav na jihu Španělska

18.08.2019 14:07 Španělská vláda dnes nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama