Merkelová promluvila o řešení migrace. Budou sankce pro nesolidární země?

Sankce proti těm zemím, které se odmítají podílet na přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie, by nic nepřinesly. Řekla to dnes německá kancléřka Angela Merkelová. I vzhledem ke zkušenosti s povinnými kvótami z roku 2015 je podle ní potřeba u migrace hledat řešení, s nímž budou souhlasit všechny členské státy EU. Kromě migrace Merkelová na tiskové konferenci uspořádané krátce před letní dovolenou odpovídala také na dotazy, které se týkaly změn klimatu, jejího zdraví či výroků amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Přidejte svůj názor 173 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

"Sankce nám nic nepřinesou," uvedla Merkelová v reakci na dotaz, zda by měly státy, které se odmítají podílet na přerozdělování migrantů, čelit postihu.

Povinné kvóty na přerozdělování migrantů, které v roce 2015 schválili ministři vnitra členských zemí EU přes odpor České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska, podle Merkelové Evropskou unii "politicky neposunuly". "Potřebujeme politická řešení, která by podporovali všichni," dodala.

Merkelová dnes rovněž podpořila plán budoucí předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové na reformu takzvaného dublinského systému. Tedy pravidel, podle nichž se určuje, která ze zemí řeší azylové žádosti. Merkelová zároveň zdůraznila, že je do důkladné reformy třeba vytvořit "časově omezený mechanismus", který by pomohl unijním zemím ve Středomoří, kam směřuje ze severní Afriky nejvíce migrantů. "Zachraňovat na moři není jen povinností, ale i zákonem humanity," dodala.

Řada otázek na německou kancléřku se dnes týkala i boje s klimatickými změnami. Merkelová mimo jiné připustila, že švédská aktivistka Greta Thunbergová a hnutí, které inspirovala, německou vládu přiměly zrychlit v boji proti změnám klimatu.

V otázce plánovaného odchodu Británie z Evropské unie je německá kancléřka ochotna souhlasit s jeho dalším odkladem. "Pokud bude Británie potřebovat ještě více času, měli bychom jí ho dát," řekla. Podle ní bude nyní dost záležet na tom, jakým směrem se vydá nový britský premiér.

Na dotaz na svůj zdravotní stav Merkelová dnes reagovala s pochopením. Zdůraznila ale, že se cítí plně zdravotně způsobilá k výkonu své funkce. "Můžu tuto funkci vykonávat," prohlásila. Kancléřku v minulých týdnech při oficiálních příležitostech třikrát postihl nekontrolovatelný třes. To vyvolalo spekulace o jejím zdravotním stavu.

Kancléřka ujistila, že má sama velký zájem na tom, aby byla zdravá. Znovu přitom zdůraznila, že po konci současného volebního období v roce 2021 už nehodlá kandidovat na politické funkce. "Ale pak doufám, že bude následovat další život. A ten bych ráda vedla ve zdraví," dodala.

Od nedávných výpadů amerického prezidenta Donalda Trumpa proti čtveřici demokratických kongresmanek přistěhovaleckého původu se Merkelová dnes rozhodně distancovala a vyjádřila solidaritu s napadenými ženami. "Je to něco, co je v rozporu s tím, z čeho plyne síla Ameriky," uvedla.

Neurčitě Merkelová dnes reagovala na dotaz, jak se chystá strávit svou nadcházející dovolenou. "Odpověď přece už znáte," řekla. V minulých letech několikrát zopakovala, že považuje plány na dovolenou za svou soukromou záležitost. Obvykle Merkelová v létě vyráží se svým mužem do hor na severu Itálie.

Loading...
Vstupte do diskuze (173)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký zvrat? Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila, míní Johnson

25.08.2019 15:33 Šance, že se Británii nakonec podaří EU opustit na základě dohody, se zvýšila. Řekl to dnes britský…

Ostrov Samos v plamenech. Turisté prchali z hotelů, byla ohrožena vzácná…

25.08.2019 15:29 Aktualizováno Úřady musely v sobotu kvůli lesnímu požáru na řeckém ostrově Samos dočasně evakuovat na 1000 lidí z…

Zmatky na summitu G7. Macron má předat Íránu poselství, Trump se ohradil

25.08.2019 15:02 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit…

Češi že jsou přátelští? Ani náhodou. Server varuje turisty, pak se podíval…

25.08.2019 14:10 Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama