Brexit bez dohody bude opět odložen? EU má pro Brity nabídku

Evropská unie se připravuje Borisi Johnsonovi, který je favoritem na úřad britského premiéra, nabídnout odklad pro brexit bez dohody za aktuální termín 31. října. S odvoláním na unijní zdroje to dnes napsal deník The Guardian. EU si od takového kroku slibuje další čas na vyjednávání, zároveň tak poskytne zastáncům důrazné odluky lépe se připravit na odchod bez dohody.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

"Bude to označeno jako technický odklad, který Borise uchrání před politickým zahanbením, zároveň ale budeme mít čas na hledání dohody," citoval The Guardian nejmenovaného vysokého unijního diplomata.

Deník poznamenal, že mezi klíčovými unijními zeměmi roste důvěra v to, že bude možné zabránit odchodu bez dohody. Přispělo k tomu i hlasování v dolní komoře britského parlamentu, která tento týden schválila opatření, které má budoucími premiérovi zabránit v tom, aby kvůli brexitu bez dohody s Bruselem zákonodárce obešel.

Johnsonovým sokem v klání o funkci lídra vládní Konzervativní strany, a tím zároveň o premiérské křeslo, je ministr zahraničí Jeremy Hunt. Jeho vítězství ale média neočekávají. Za favorita považuje Johnsona i americký prezident Donald Trump. Ten dnes prohlásil, že se na spolupráci s ním těší. "Mám ho rád. Včera (ve čtvrtek) jsem s ním mluvil," řekl Trump. "Myslím, že budeme mít skvělý vztah," dodal.

Johnson s Huntem shodně tvrdí, že se chtějí na odchodu s Bruselem dohodnout, ale že se země zároveň musí připravit na možnost nedohody. Stávající podoba dohody s EU, kterou dojednala dosluhující premiérka Theresa Mayovou a kterou britský parlament opakovaně odmítl, se nelíbí Johnsonovi a ani Huntovi. Kritizují především takzvanou irskou pojistku, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem.

Odstranění administrativních zábran na hranici mezi Severním Irskem a Irskem umožnilo nerušený rozvoj obchodu a bylo také stěžejní částí mírové dohody z roku 1998, která ukončila tři desetiletí trvající sektářské násilí. Irská pojistka také proto patřila k základním požadavkům evropských zemí při brexitových jednáních.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký zvrat? Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila, míní Johnson

25.08.2019 15:33 Šance, že se Británii nakonec podaří EU opustit na základě dohody, se zvýšila. Řekl to dnes britský…

Ostrov Samos v plamenech. Turisté prchali z hotelů, byla ohrožena vzácná…

25.08.2019 15:29 Aktualizováno Úřady musely v sobotu kvůli lesnímu požáru na řeckém ostrově Samos dočasně evakuovat na 1000 lidí z…

Zmatky na summitu G7. Macron má předat Íránu poselství, Trump se ohradil

25.08.2019 15:02 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit…

Češi že jsou přátelští? Ani náhodou. Server varuje turisty, pak se podíval…

25.08.2019 14:10 Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama